FitnessKetoza: jak osiągnąć ketozę i po czym ją rozpoznać?

Ketoza: jak osiągnąć ketozę i po czym ją rozpoznać?

Ketoza jest stanem, w którym stężenie ciał ketonowych we krwi jest wyższe niż stężenie glukozy. W trakcie ketozy szybciej spalamy tłuszcz, więc jest to stan pożądany podczas kuracji odchudzającej. Na czym polega ketoza? Jak przejść w stan ketozy i po czym ją rozpoznać?

Ketoza: jak osiągnąć ketozę i po czym ją rozpoznać?
Źródło zdjęć: © iStock.com | TanyaJoy

06.11.2018 20:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co to jest ketoza?

Ketoza jest stanem metabolicznym naszego organizmu, w którym wzrasta stężenieciał ketonowych w osoczu krwi. Podczas ketozy organizm woli pobierać energię z kwasów tłuszczowych, a nie jak w normalnym stanie, z glukozy.

Glukoza oczywiście nadal jest wykorzystywana do produkcji energii, ale w znacznie mniejszym stopniu. Stężenie ciał ketonowych u zdrowego człowieka jest bardzo niskie i wynosi 0,1-0,3 mmol/litr.

Ketoza może być stanem długotrwałym, utrzymującym się w wyniku głodówki lub celowo wywoływanym w celach medycznych przy cukrzycy czy padaczce. Stan ketozy pojawia się również po intensywnym wysiłku fizycznym

Jak przejść w stan ketozy?

Stan ketozy można osiągnąć na różne sposoby. Stężenie ciał ketonowych w organizmie człowieka wzrasta podczas głodówki. Osoby, które chcą osiągnąć stan ketozy, głodzą się nawet przez 36 godzin. Ketoza przejściowa następuje również po treningu i trwa do momentu spożycia posiłku.

Ketoza może się pojawić u osób nadużywających alkoholu. Najczęściej stosowanym sposobem na przejście w stan ketozy jest dieta niskowęglowodanowa, nazywana dietą ketogeniczną.

Znanych jest wiele diet, które wprowadzają organizm w stan ketozy. Ich podstawową zasadą jest maksymalne ograniczenie węglowodanów przy zwiększonym spożyciu tłuszczów i białek. Wyróżnia się 3 rodzaje diet, które wprowadzają organizm w stan ketozy. W diecie średniowęglowodanowej, węglowodany stanowią 25-45 proc. wszystkich spożytych w ciągu doby kalorii. W diecie niskowęglowodanowej jest to 10-25 proc., natomiast dieta ketogeniczna zakłada spożywanie mniej niż 50 g węglowodanów dziennie.

Jak rozpoznać stan ketozy?

Stan ketozy może być czasem trudny do ustalenia. Istnieją jednak charakterystyczne symptomy, które ułatwią rozpoznanie stanu ketozy:

  • owocowy zapach z ust - podwyższone stężenie ketonów, w tym acetonu powoduje wydzielanie się lekko jabłkowego zapachu, wyczuwalnego w oddechu. Aby zniwelować ten zapach, warto częściej myć zęby lub żuć bezcukrową gumę.
  • osłabienie siły i kondycji mięśni - mięśnie pozbawione swojego plaiwa, glikogenu, nie pracują tak wydajnie jak wcześniej. Ketoza może wywoływać oznaki zmęczenia.
  • problemy trawienne - w stanie ketozy pojawiają się zaparcia i biegunki. Aby im zapobiec, warto zjadać więcej warzyw, które zawierają błonnik.
  • szybka utrata wagi - szybka utrata wagi jest zauważalna na samym początku stanu ketozy. Nie są to jednak kilogramy tkanki tłuszczowej, a wody i usuwanych węglowodanów.
  • zmniejszony apetyt - zwiększona ilość ketonów wpływa na mózg, który wysyła sygnały o braku chęci do jedzenia. Brak apetytu jest spowodowany spożywaniem dużej ilości białka roślinnego.

Na co wpływa stan ketozy?

Ketoza wpływa przede wszystkim na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto w trakcie ketozy mniej wody magazynuje się w organizmie, zmniejsza się katabolizm, a także występuje wysoki poziom energii przez cały dzień. Efektem ketozy jest zmniejszone uczucie głodu a także zwiększenie koncentracji i dobrego samopoczucia.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (5)