Blisko ludziKierował pacjentki na zbędne operacje. Lekarz nie podawał powodów, mataczył

Kierował pacjentki na zbędne operacje. Lekarz nie podawał powodów, mataczył

Lekarz zaprzecza, że krzywdził celowo
Lekarz zaprzecza, że krzywdził celowo
Źródło zdjęć: © Getty Images
oprac. KSA

13.05.2021 14:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zachowanie doktora Daniela Haya z Wielkiej Brytanii mogłoby być scenariuszem horroru. Tymczasem, to co wyrządził wielu kobietom, wydarzyło się naprawdę. Część z nich mówi wprost o zmarnowanym życiu.

Ginekolog Daniel Hay pracował w szpitalu Royal Derby oraz jest profesorem nadzwyczajnym w dziedzinie edukacji medycznej na Nottingham University.

Powszechnie szanowanemu lekarzowi długo udawało się tuszować swoje działania. Przełomem był rok 2007, gdy trafiła do niego pacjentka w celu skonsultowania problemów z jajnikami. Lekarz uznał, że potrzebna jest laparoskopia, ale przydałaby się też histerektomia. Kobieta zgodziła się na zabieg, jednocześnie nie będąc do końca świadoma, co konkretnie zrobi lekarz.

Dopiero po przebudzeniu dowiedziała się, że usunięto jej szyjkę macicy oraz macicę. "Jestem teraz absolutnie przerażona szpitalami. To, co się stało, nie powinno mieć miejsca, gdy po prostu ufasz swojemu lekarzowi" - mówiła w mediach.

Rozgłos wokół Daniela Haya zaczął nabierać tempa. Dodatkowo przypadkiem część lekarzy ze szpitala przejęła opiekę nad grupą jego pacjentek. To wtedy zaczęto podejrzewać, że Hay dopuścił się nadużyć. W kartotekach brakowało rzetelnych opisów chorób oraz wyjaśnień, dlaczego dana pacjentka została skierowana na zabieg.

Stracone życie

Właśnie opublikowano wyniki śledztwa, z którego wynika, że lekarz bezpodstawnie kierował kobiety na inwazyjne zabiegi. Ponad 120 z nich zostało poddanych niepotrzebnym operacjom, w tym histerektomii.

W raporcie zaznaczono, że istnieją poważne obawy co do opieki, jaką miało otrzymać 50 pacjentek. Natomiast historia leczenia kolejnych 69 pacjentek wzbudza niepokój.

Część pacjentek skarży się, że lekarz nie tylko zrujnował ich zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Jedna z nich był przez lata leczona silnymi lekami hormonalnymi, które nie powinny być tak długo zażywane.

W 2018 roku Daniel Hay został zawieszony w wykonywaniu zawodu. Mężczyzna twierdzi, że nie chciał celowo skrzywdzić kobiet, ale jednocześnie przyznał, że w tamtym okresie cierpiał na pewne zaburzenia psychiczne.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także