Klasyczne wnętrza domów – zdjęcia
Nowoczesny design nie zapewnia takiej przytulności jak klasyczne wnętrza domów. Zdjęcia mówią same za siebie: tradycyjne rozwiązania można ograć tak, by wyglądały szykownie, a jednocześnie gwarantowały domownikom komfort.
Drewno w klasycznych wnętrzach domów
Wnętrza klasyczne nabierają właściwego sobie ciepła przede wszystkim dzięki obecności drewna, które znajduje się w czołówce materiałów wybieranych do wykonywania nie tylko tradycyjnych mebli, lecz także pokryć ściennych i podłogowych czy nawet parapetów i elementów oświetlenia. Drewno, oprócz tego, że jest niezwykle solidne, skrywa w sobie również całe mnóstwo naturalnego uroku. Idealnie nadaje się do renowacji (np. malowania), dzięki czemu drewniane wyposażenie w ciągu wielu lat użytkowania może zyskiwać różne oblicza.
Ciepły brąz drewna to jeden z nieodłącznych elementów wystroju klasycznych wnętrz domów. Może być głęboki (czekoladowy) lub jasny (herbaciany). W klasykę wpisuje się również chłodne drewno o białym wybarwieniu. Drewniane powierzchnie szczególnie efektownie wyglądają, gdy widać na nich słoje i drobne pęknięcia.
Charakteru dworkowego klasycznym wnętrzom domów nadają kunsztowne meble z giętymi nogami i rzeźbieniami na frontach. To gratka dla tych, którzy gustują w antykach. Bywalcy targów staroci do klasycznego wnętrza mogą znaleźć również masywne szafy dwudrzwiowe, zgrabne witryny z przeszkleniami czy efektowne komody.
Drewno tworzy wspaniałe kompozycje ze skórzanymi i materiałowymi tapicerkami, których nie może zabraknąć we wnętrzach klasycznych. Nadają one wystrojowi luksusu i elegancji. Często są to powierzchnie pikowane.
Kamień w klasycznych wnętrzach domów
Drewnu pod względem szlachetności w pełni dorównuje kamień, który – jak dowodzą klasyczne aranżacje – upodobali sobie szczególnie tradycjonaliści. W aranżacjach pojawiają się zarówno marmur czy granit, jak i mniej popularne gatunki: trawertyn, piaskowiec czy bazalt. Wbrew pozorom kamień naturalny nadaje się nie tylko do monumentalnych przestrzeni, lecz także do mieszkań w bloku. W formie cienkich dwucentymetrowych płyt może posłużyć do wykonania blatu kuchennego, efektownych schodów bądź okazałej obudowy kominka.
Kamień jest długowieczny i uniwersalny – te dwie zalety wpływają na bardzo szeroki zakres jego wykorzystania. Zachowuje całkowitą odporność na wilgoć i inne niesprzyjające czynniki jak np. wysoką temperaturę. Poza tym subtelnie dekoruje, stając się doskonałym tłem dla wyrazistych elementów wyposażenia.
Klasyczne wnętrza domów – dekoracje i dodatki
Klasyczne wnętrza domów zyskują charakterystyczną dla siebie duszę nie tylko dzięki drewnu i kamieniowi, lecz także za sprawą całego mnóstwa elementów dekoracyjnych. Tradycyjne ozdoby nijak się mają do nowoczesnego minimalizmu. Uzyskanie klasycznego efektu, gdy dodatków jest całe mnóstwo, to zadanie trudne, lecz możliwe do perfekcyjnego wykonania. Znalezione przez nas zdjęcia klasycznych wnętrz domów mogą stanowić doskonałą inspirację.
Pierwszym krokiem do stworzenia spójnej aranżacji jest wybór koloru przewodniego. W styl klasyczny wpisują się szykowny ciemny błękit, soczysta butelkowa zieleń oraz krwisty burgund. Można wykorzystać również czystą biel, która przynosi wiele dobrego zwłaszcza w małych pomieszczeniach potrzebujących optycznego powiększenia.
Idealnym sposobem na wprowadzenie kolorów do klasycznych wnętrz domów jest włączenie w aranżację odpowiednich tekstyliów – ciężkich i wyrazistych, które wystarczająco mocno zaznaczą swoją obecność. Mogą to być wzorzyste zasłony, grube narzuty, jak również połyskujące poszewki na poduszki. Warto pomyśleć też o wracających ostatnio do łask dywanach.
W klasycznych wnętrzach znaczącą rolę odgrywa również światło. Można je wprowadzić dzięki zjawiskowym kryształowym żyrandolom albo skromnym lampom stojącym na pozłacanych nóżkach i wykończonych tradycyjnymi abażurami.
Nie należy zapominać także o niezagospodarowanych półkach oraz ścianach. Powinny się tam znaleźć tradycyjne ozdoby w stylu porcelanowych bibelotów, wazonów, zegarów stojących, ramek na zdjęcia oraz obrazów lub oprawionych haftów.