Kobiety zmieniają świat. Ameryko, robisz to dobrze
Instytut Libertatis organizuje konferencję o Polsce przyszłości. - "Takiej debaty nikt dotąd w Polsce nie organizował – proponujemy unikalny, absolutnie wyjątkowy zestaw rozmówców na tematy dotyczące strategicznych wyzwań stojących przed Polską” – piszą organizatorzy. - Przykro mi, Instytut Libertatis, takie debaty organizują niemal wszyscy. Takie, na których panowie poklepują się po plecach we własnym gronie. Polska przyszłości Polską bez kobiet? – wtórują autorzy fanpage’a. Być może Polacy powinni zacząć brać przykład z Amerykanów.
*Zobacz też: Wanda Nowicka i Małgorzata Terlikowska o seksizmie *
Eileen Collins
Była dzieckiem, gdy postanowiła, że zostanie astronautą. – Pamiętam, jak czytałam artykuł w jakiejś gazecie o programie Gemini. Byłam przekonana, że to się nigdy nie uda, bo pisano tylko o mężczyznach, a ja byłam przecież tylko małą dziewczynką – wspomina w rozmowie z "Time" pierwsza kobieta, która została kapitanem promu kosmicznego. Gdy dołączyła do sił powietrznych, nie chciała wierzyć, że zostanie wysłana kiedykolwiek na misję. I jak się skończyło? Pewnego dnia dowiedziała się, że poleci razem z załogą. Założyła strój i stanęła wśród kobiet, które czekały na swoich mężów. Powiedziały jej tylko: "Nie chcemy cię tutaj. Żony astronautów nie mogą na ciebie patrzeć, bo tam, wysoko, możesz odbić im partnerów". Przed długie lata pracowała dla NASA, brała udział w misjach kosmicznych, a w 2006 roku przeszła na emeryturę. Dziś głośno powtarza – stawiajcie sobie odważne cele i realizujcie je bez względu na to, co mówią inni.
Ann Dunwoody
To pierwsza kobieta, która może pochwalić się czterema gwiazdkami generalskimi amerykańskiej armii. W jej rodzinie wszyscy związani byli z wojskiem. Ojciec, brat, siostra, siostrzeńcy, mąż – wszyscy służyli w armii. Ojciec Ann walczył w trzech wojnach. Ona w dzieciństwie była przekonana, że zostanie wuefistką. Los chciał, że została żołnierzem. Zaciągnęła się do wojska tuż po college’u i planowała zostać tam góra dwa lata. – I po jakimś czasie zorientowałam się, że nie wyobrażam sobie siebie w innym miejscu – mówi. Dunwoody walczy dziś z molestowaniem seksualnym w amerykańskiej armii.
Patricia Bath
Patricia zmieniła oblicze dzisiejszej medycyny. To ona jako pierwsza zaprezentowała światu sprzęt do laserowego operowania zaćmy. W latach 80. dokonała prawdziwego przełomu, a była pierwszą kobietą, której w ogóle powierzono tak ważne zadanie. Czarnoskóra lekarka i wynalazca w kraju, w którym królowała segregacja rasowa? Nie ma rzeczy niemożliwych. Walczyła z rasizmem, seksizmem i biedą w rodzinie. Ojciec był sprzedawcą z Nowego Jorku, matka córką niewolników pochodzących z Afryki.
Lori Robinson
W maju 2016 roku generał Lori Robinson została pierwszą kobietą w historii, która objęła dowództwo grupy Północ w siłach zbrojnych USA. Jest jedną z dwóch kobiet mogących pochwalić się najwyższymi "czterogwiazdkowymi" stopniami generalskimi w siłach powietrznych USA – objęła również Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) odpowiadające m.in. za obronę przeciwlotniczą USA oraz Kanady. Eksperci wojskowi podkreślają, że generał Robinson jest przedstawicielką nowego pokolenia kadry dowódczej, która rozumie, że siły powietrzne "odgrywają coraz większą rolę w przestrzeni, gdzie nie da się – jak wcześniej – po prostu latać i walczyć, lecz trzeba brać pod uwagę cyberbezpieczeństwo, obecność dronów i próby kontrolowania przestrzeni kosmicznej".