GotowaniePrzepisyKolejny milion posiłków, czyli 5. edycja programu „Podziel się Posiłkiem”.

Kolejny milion posiłków, czyli 5. edycja programu „Podziel się Posiłkiem”.

29.08.2007 10:37, aktualizacja: 21.09.2007 11:38

Niedożywienie dzieci to poważny problem, którego negatywne konsekwencje dla zdrowia mogą być odczuwane przez całe życie. Osobna sprawa to towarzyszące mu negatywne zjawiska społeczne.

Niedożywienie dzieci to poważny problem, którego negatywne konsekwencje dla zdrowia mogą być odczuwane przez całe życie. Osobna sprawa to towarzyszące mu negatywne zjawiska społeczne. To temat drażliwy, wstydliwy, ale niestety ciągle aktualny. Organizatorzy programu „Podziel się Posiłkiem” – Danone i Fundacja Polsat oraz Partner Strategiczny – Banki Żywności, którzy w ten sposób połączyli swe siły w przeciwdziałaniu zjawisku niedożywienia dzieci, zamierzają w tym roku przyczynić się do wydania kolejnego miliona posiłków.

Wstydliwy i ciągle aktualny problem
Jak wynika z badań nadal co trzecie dziecko w Polsce jest niedożywione. Średnio 18 uczniów w każdej z polskich szkół podstawowych i gimnazjalnych potrzebuje dożywiania, a nie jest objętych żadnym systemem pomocy . W co trzeciej polskiej szkole dzieci nie mają dostępu do obiadów, głównie z braku infrastruktury potrzebnej do przygotowywania i wydawania posiłków .

Programy pomocowe – szczególnie te mające na celu dożywianie dzieci - mają duże znaczenie w propagowaniu nowego podejścia w polityce społecznej, koncentrującego się nie tylko na łagodzeniu ubóstwa, ale także na aktywizacji beneficjentów wsparcia. W podejściu tym zwraca się szczególną uwagę na to, aby programy pomocowe były nie tylko skuteczną odpowiedzią na określone problemy społeczne, ale zarazem stanowiły inwestycję w przyszłość. Socjologowie i ekonomiści określają owo „inwestowanie” jako budowanie kapitału ludzkiego i kapitału społecznego. Inwestycja w kapitał ludzki polega na traktowaniu dożywiania jako elementu szerszego programu wsparcia: zapewnienia dzieciom – przez odpowiednią edukację i ochronę zdrowia – startu życiowego, który pozwoli na trwałe „wyrwać się” z ubóstwa. Kapitał społeczny, czyli wzmacnianie więzi w społecznościach lokalnych budujemy zaś, organizując programy dożywiania nie metodą czysto administracyjną, ale również przy wykorzystaniu zaangażowania społecznego, pracy wolontariuszy i
aktywności organizacji pozarządowych - mówi dr Marek Rymsza z Uniwersytetu Warszawskiego.

W 2003 roku firma Danone zainicjowała ogólnopolski program społeczny „Podziel się Posiłkiem”, którego celem było przeciwdziałanie zjawisku niedożywienia dzieci. Kolejne edycje programu pokazały, że rozwiązanie problemu zależy od aktywności, determinacji i działań przedstawicieli zarówno sektora rządowego, organizacji pozarządowych, jak też biznesu i mediów. Współorganizatorem ostatnich dwóch edycji programu jest Fundacja Polsat, a Partnerem Strategicznym – Banki Żywności.

Wsparcie, pomoc, działanie
Organizatorzy programu chcą pomagać odpowiedzialnie i mądrze, czyli tak, aby nie uzależniać od pomocy, ale raczej uczyć i wspierać skuteczne rozwiązania problemu niedożywienia dzieci. Obserwując ewolucję programu „Podziel się Posiłkiem”, daje się zauważyć przechodzenie od „dawania pomocy w postaci posiłków” (w pierwszej edycji) do „finansowego wspierania dobrych rozwiązań” (program grantowy Danone od drugiej edycji) i „dawania gotowych pomysłów na rozwiązanie problemu” (działania podejmowane od ubiegłorocznej edycji w ramach Akademii Podziel się Posiłkiem).

W efekcie czterech dotychczasowych edycji programu do najbardziej potrzebujących dzieci w Polsce trafiły 3 877 044posiłki. Osiągnięcie takiego rezultatu było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu instytucji, organizacji, osób prywatnych i firm, które włączyły się w poszczególne działania programu i pomagały swoim lokalnym społecznościom. Przez cztery lata „Podziel się Posiłkiem” Danone przekazał 3 470 000zł na realizację celów programu.

Każdy może pomóc!
Wzorem lat ubiegłych, każdy może zaangażować się w program, kupując we wrześniu i październiku produkty Danone z talerzykiem „Podziel się Posiłkiem”. Część zysku ze sprzedaży tych produktów firma przekazuje na walkę z niedożywieniem dzieci w Polsce. Ponadto, 28 i 29 września odbędzie się, organizowana przez Banki Żywności, ogólnopolska zbiórka żywności Podziel się Posiłkiem.

Firma Danone przeprowadzi w tym roku kolejny program grantowy „Masz pomysł? Podziel się Posiłkiem!” umożliwiający uzyskanie pomocy finansowej na realizację inicjatyw walki z niedożywieniem na poziomie lokalnym. Działaniom takim merytorycznego wsparcia będą udzielać konsultanci Akademii Podziel się Posiłkiem w wybranych Bankach Żywności.

Źródło artykułu:WP Kobieta