Nowy szkodnik w Polsce. Reaguj od razu, gdy zauważysz
W ostatnich latach w Polsce pojawiło się wiele nowych gatunków owadów. Wśród nich kolcoróg bizoniak, który sieje spustoszenie w sadach i ogrodach. Jak go rozpoznać i zwalczać?
W ciągu ostatnich kilkunastu lat w Polsce odnotowuje się obecność gatunków, które dotychczas zamieszkiwały tereny Ameryki, Afryki czy Azji. Ma to związek ze zmianami klimatu, globalizacją oraz eksportem i importem.
Jednym z pierwszych inwazyjnych gatunków, które zawitały do naszego kraju, była ćma bukszpanowa. Owad jest w stanie dotkliwie zniszczyć roślinę. Od niedawna w Polsce można zauważyć kolcoróga bizoniaka. Czy jest się czego bać?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Najgorszy szkodnik w ogrodzie. Wystarczą trzy łyżki
Nowy szkodnik zawitał do Polski. To kolcoróg bizoniak
Kolcoróg bizoniak to gatunek pluskwiaka z rodziny zgarbkowatych. Owad pochodzi z Ameryki, jednak w XX wieku przedostał się do Europy. Na początku zamieszkiwał Węgry, jednak w szybkim czasie rozprzestrzenił się w krajach basenu Morza Śródziemnego, a także w Afryce i Azji.
W Polsce, a dokładniej, w Warszawie i Rzeszowie pojawił się dopiero w 2007 roku. Kilka lat później zauważono go w Beskidzie Śląskim, na Dolnym Śląsku, a także na Pomorzu. Pomimo odławiania pojedynczych przedstawicieli tego gatunku, kolcoróg sukcesywnie rozprzestrzenia się po Polsce.
Jak rozpoznać kolcoroga?
Kolcoróg bizoniak osiąga od 8 do 10 mm, przy czym samica jest większa od samca. Wyróżnia się wyjątkowymi, jasnozielonymi, półprzezroczystymi skrzydłami o nietypowym kształcie. Dzięki nim z łatwością wtapia się w roślinne tło, przez co ciężko go zauważyć.
Okres godowy przypada na początek lata. Samiec wydaje z siebie charakterystyczne dźwięki, którymi przyciąga samice. Po zapłodnieniu samica szuka młodych drzew, a następnie nacina je za pomocą pokładełka i składa w nich jaja. Młode wylęgają się dopiero na wiosnę.
Choć kolcoróg wygląda niepozornie, stanowi poważne zagrożenie dla wielu roślin. Żywi się sokami młodych roślin, m.in. wierzb, koniczyn, grabów, dębów, gruszy, jabłoni, śliwy, róż czy winorośli. Jeśli zauważysz go w swoim ogrodzie, musisz działać jak najszybciej, bowiem owad jest w stanie doprowadzić nawet do całkowitego obumarcia rośliny.
Jak pozbyć się kolcoroga? W tym wypadku sprawdzą się jedynie silne środki owadobójcze, które należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta.
Źródło: Twoja Pogoda, Amuro, Insektarium.net
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl