Trwa ładowanie...

Kolor, blask i zdrowe włosy. Zalety koloryzacji bez amoniaku i odpowiedniej pielęgnacji

Jeśli wybierzemy odpowiednią farbę i będziemy dbać o włosy, lśniący kolor i połyskliwe pasemka zostaną z nami nawet kilka tygodni dłużej. Co warto wiedzieć, zanim nałożymy farbę na włosy w domu lub w salonie fryzjerskim?

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Kolor, blask i zdrowe włosy. Zalety koloryzacji bez amoniaku i odpowiedniej pielęgnacji
Źródło: 123RF
d14ipzg

Koloryzacja bez amoniaku. Jak utrwalić kolor?

Często lekceważymy rolę, którą w trwałości koloru włosów odgrywa zwykły szampon. Produkt do włosów koloryzowanych zapewni nam kolor trwalszy o kilka kolejnych myć włosów, a to z kolei przedłuży czas, który dzieli nas od kolejnej wizyty u fryzjera. Włosy po farbowaniu wymagają szczególnej pielęgnacji. Proces wnikania i utrwalania koloru sprawia, że nawet zdrowe, geste i grube włosy mogą stać się bardziej podane na uszkodzenia, przesuszanie czy rozdwajające się końcówki. Stosowanie zwykłego szamponu szybko zmatowi kolor, będzie powodował jego szybsze wypłukiwanie i dodatkowo może zwiększyć łamliwość włosów. Odpowiedni produkt powinien dawać efekt czystych włosów już po pierwszym wmasowaniu w skalp oraz dostarczać im dawkę witamin i mikroprotein, które nadają włosom blask i miękkość.

Odżywiamy włosy farbowane

Pełny komplet kosmetyków do włosów farbowanych bywa uważany za chwyt marketingowy, który ma nas nakłonić do zakupu zestawu kosmetyków jednej marki. Rzeczywiście na pełny zestaw warto się zdecydować, jeśli odpowiada nam zapach, a poszczególne kosmetyki z zestawu się wzajemnie uzupełniają, ale nie jest to konieczne, jeśli dobierzemy kosmetyki innych marek, ale te przeznaczone dla włosów farbowanych lub z pasemkami.

Poza koloryzacją, na stan naszych włosów wpływają także inne czynniki, jak np. twarda woda, stres, zanieczyszczenie środowiska czy noszenie czapki. Dlatego pielęgnacja włosów farbowanych, a w szczególności rozjaśnianych, powinna je odżywiać, nawilżać i wzmacniać. Do regularnego stosowania dla włosów farbowanych i nie tylko, najczęściej poleca się maski regenerujące, które sprawdzą się w pielęgnacji włosów farbowanych, ale będą też odpowiednie dla innych typów włosów. Im więcej składników naturalnych w ich składzie, tym lepiej.

Jak działa amoniak?

Koloryzowanie włosów za pomocą farby z dodatkiem amoniaku polega na rozpulchnianiu włosa i odchyleniu jego łusek tak, aby barwnik mógł wniknąć do środka. Amoniak jest nośnikiem, który umożliwia barwnikom działanie. Bez tego nośnika nie jest możliwe rozchylenie łusek i wniknięcie koloru we włosy, więc farby całkowicie go pozbawione utrzymują się na włosach bardzo krótko. W trwalszych farbach bez amoniaku został on zastąpiony inną substancją: monoetyloaminą. Jest łagodniejsza dla włosów, ale jej stosowanie także powinno odbywać się świadomie. Są łagodniejsze dla włosów, dróg oddechowych i skóry, dzięki czemu chętniej po nie sięgamy w porównaniu do charakterystycznych farb z amoniakiem. Ich trwałość jest porównywalna z farbami z zawartością amoniaku.

Farby z monoetylaminą jako zastępnikiem dla amoniaku często trzymamy na włosach kilka minut dłużej niż zwykłe i mogą mieć tendencję do długotrwałego zmniejszania efektu przetłuszczających się włosów. To ważna informacja dla kobiet z włosami z tendencją do przesuszania.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d14ipzg

Podziel się opinią

Share
d14ipzg
d14ipzg