Kolor tęczówki oka a kolorystyka makijażu
Zastanawiałaś się pewnie nie raz jakich kolorów użyć w makijażu, aby podkreślić, wydobyć, a może nieznacznie zmienić odcień tęczówki. Odpowiedzi na pytanie o idealny kolor cieni do powiek będziemy szukać w teorii barw, czyli w pasjonującym świecie wzajemnie oddziałujących na siebie kolorów.
Zastanawiałaś się pewnie nie raz jakich kolorów użyć w makijażu, aby podkreślić, wydobyć, a może nieznacznie zmienić odcień tęczówki. Odpowiedzi na pytanie o idealny kolor cieni do powiek będziemy szukać w teorii barw, czyli w pasjonującym świecie wzajemnie oddziałujących na siebie kolorów. Kolorów, które mogą ze sobą współgrać, mogą rywalizować, mogą nawzajem się wzmacniać lub neutralizować.
Jaka zasada teorii barw pomoże w ustaleniu najkorzystniejszej kolorystyki makijażu oka? Zasada komplementarności. Kolory komplementarne to te, które w kole kolorów znajdują się naprzeciw siebie. Upraszczając bardzo mocno można powiedzieć, że takimi parami kolorów są: czerwony + zielony, żółty + fioletowy, pomarańczowy + niebieski. Kolory te położone obok siebie wzmacniają się nawzajem, ale pomieszane ze sobą – neutralizują się, dopełniając się do szarości.
Co to oznacza w makijażu? Że czerwone naczynka zneutralizujemy zielonym kolorem (pomieszany zielony z czerwonym), a niebieską tęczówkę oka podkreślimy pomarańczowym cieniem (niebieski obok pomarańczowego). Oczywiście nie istnieje tylko jeden odcień pomarańczowego. Podobnie jak odcieni niebieskiej tęczówki oka jest wiele – czy to z domieszką szarości, czy też żółtych i brązowych małych plamek – to i tak określamy ją umownie kolorem niebieskim. Podobnie należy myśleć o kolorystyce cieni.
Wymienione poniżej zestawienia kolorów komplementarnych są jednocześnie zestawem barw kontrastujących i rywalizujących ze sobą. Stąd też efekt makijażu będzie polegał na wzmocnieniu intensywności i waloru tęczówki oka. Odszukaj wśród wymienionych niżej kolorów odcienia najbardziej zbliżonego do koloru swojej tęczówki. Kolor komplementarny będzie kolorem, który najlepiej podkreśli twoje oko w makijażu.
Jeśli masz tęczówkę w kolorach: jasny błękit królewski, fiołkowy, pustynny niebieski, mglisty błękit, to użyj koloru żółtego w makijażu, aby wydobyć najpiękniej kolor oka.
Jeśli natomiast twoja tęczówka jest raczej w kolorze jasnobłękitnym-turkusowym, to skorzystaj z koloru cytrynowego.
Oczy w chłodnym kolorze: błękitnym, lazurowym, gołębim błękicie, chabrowym lub błękitno- szarym najpiękniej będą wyglądały pomalowane na pomarańczowo.
Zielenie.
Zieleń trawiasta, zieleń słoneczna, koci, ciemny piwny, miętowy, turkusowy, szmaragdowy – posiadaczki wyżej wymienionych kolorów tęczówek powinny skusić się z makijażem w odcieniu czerwieni.
Ale mając oczy piwne pomaluj się na fioletowo, mając oczy szaro – zielone użyj cienia w kolorze koralowej czerwieni, mając tęczówkę w odcieniu leśnej zieleni, zaprzyjaźnij się z fuksją.
Brązy.
Oko w kolorze terakota, kasztanowy, czekoladowy, jasny brąz, kawowy najpiękniej będzie się prezentowało w towarzystwie fioletowego cienia, oko orzechowe i rude zostanie podkreślone przez makijaż śliwkowy, tęczówka w kolorze gorzkiej czekolady wypięknieje otoczona wrzosem, oko brązowo – szare pomaluj na niebiesko, a czarno – brązowe w kolorze morskim.
Szarości.
Tu wbrew pozorom jest najtrudniej. Bo zwykły wydawałoby się kolor ma wiele twarzy i wiele odcieni. W związku z tym wiele jest kolorów, które podkreślą i wydobędą piękno tego niedocenianego koloru.
Jeśli twoja szara tęczówka jest w ciepłym kolorze, to: piaskową szarość podkreślisz wrzosowym, szampańską szarość podkreślisz żółtym, zwykły ciepły szary wzmocnisz pomarańczowym, oliwkową szarość – śliwkowym, a mysi odcień ciepłej szarości otocz kolorem fioletowo – różowym.
Jeśli jednak szarość twojego oka jest chłodna, to jasny szary podkreśl jasnym pomarańczem cienia do powiek, srebrny szary oraz gołębi – słoneczną żółcią, szaro – zielone oko pomaluj na cytrynowo, a brązowo – szare w kolorze jabłkowej zieleni.