Kończy 69 lat i walczy o zdrowie. "Dzięki nim żyję"

Aleksander Kwaśniewski i Jolanta Kwaśniewska są razem od 47 lat
Aleksander Kwaśniewski i Jolanta Kwaśniewska są razem od 47 lat
Źródło zdjęć: © East News

15.11.2023 10:06, aktual.: 15.11.2023 13:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aleksander Kwaśniewski skończył 69 lat, z czego 47 spędził u boku swojej ukochanej żony Jolanty. Były prezydent wielokrotnie podkreślał, że tworzy relację opartą na partnerstwie, gdzie obie strony mogą liczyć na wsparcie w każdej sytuacji. Ostatnio mógł się o tym przekonać. "Jestem wdzięczny żonie i córce, dzięki nim żyję i chodzę" – mówił w wywiadzie.

Aleksander i Jolanta Kwaśniewscy poznali się jeszcze na studiach w Gdańsku. Oboje działali w ramach studenckiej organizacji prorządowej. Młoda działaczka od razu przykuła uwagę przyszłego prezydenta.

"Kiedy byłem szefem rady uczelnianej, dwoje kandydatów ubiegało się o funkcję przewodniczącego rady Wydziału Prawa: Jolanta Konty i Sławek Czarlewski. I Jola wygrała. Jak zobaczyłem ją w akcji, to pomyślałem, że nie dość, że piękna kobieta, to jeszcze taka energiczna i zdolna... Zakochałem się" – wyznał Kwaśniewski w biografii "Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Aleksander Kwaśniewski mówi o żonie w samych superlatywach

Ścieżka polityczna, którą wybrał Aleksander Kwaśniewski wymagała od jego żony pokładów cierpliwości oraz wsparcia. Lecz sama Jolanta miała również ogromną chęć działania.

"To żona, która jest kobietą wyzwoloną i wykształconą, nie tylko prowadziła własną firmę – i były momenty, kiedy do domowej kasy przynosiła więcej niż ja – lecz także głównie na jej głowie był dom i wychowanie córki. Przy tym wszystkim zachowywała się wobec mnie niezwykle pięknie, bo zawsze miałem w niej wsparcie w momentach zmęczenia czy wątpliwości" – powiedział Kwaśniewski w wywiadzie z portalem gazeta.pl.

Jolanta Kwaśniewska zawsze wspierała męża
Jolanta Kwaśniewska zawsze wspierała męża© AKPA | AKPA

Jaka według Aleksandra Kwaśniewskiego jest recepta na trwały i udany związek? W końcu po kilku wspólnych dekadach relacja ulega przemianom.

"Trafić na osobę, z którą można żyć długo, pokonywać wspólnie przeszkody, a kiedy już nie jesteśmy ani tacy młodzi, ani tacy piękni, ani tacy wyrywni erotycznie, to można powiedzieć, że mam przy sobie najbliższego przyjaciela. A żona może to samo powiedzieć o mnie. Zawsze możemy na siebie liczyć. Na dobre i na złe. Gdyby coś się gorszego działo, gdyby pojawiła się choroba, to staniemy za sobą murem. Poczucie bezpieczeństwa i solidności jest niezwykle ważne" – wyjaśnił były prezydent RP w tej samej rozmowie.

Aleksander i Jolanta Kwaśniewscy są razem niespełna pół wieku
Aleksander i Jolanta Kwaśniewscy są razem niespełna pół wieku © AKPA

Przyznał, że żyje dzięki żonie i córce

O kwestii "w zdrowiu i w chorobie" Aleksander Kwaśniewski mógł się niedawno przekonać. Zły stan zdrowia sprawił, że musiał przejść operację.

– Od początku lipca mam kłopot z kolanem. Przy banalnym zabiegu zostało ono zainfekowane bakterią, więc miałem ropne zapalenie kolana, które wymagało operacji. W ten sposób dwa miesiące walczę o kolano (...). Chodzę o kulach jest lepiej, jest poprawa, ale ciągle nie jest to, co było na samym początku. Jestem wdzięczny żonie Joli i córce Oli, że się mną opiekowały, dzięki temu żyję i chodzę – przyznał były prezydent w relacji na żywo w mediach społecznościowych.

Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy są ze sobą "w zdrowiu i w chorobie"
Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy są ze sobą "w zdrowiu i w chorobie" © East News | Piotr Kamionka/REPORTER

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (68)
Zobacz także