Blisko ludziKonkurs "Człowiek bez barier" rozstrzygnięty. Pierwsza Dama wręczyła nagrody

Konkurs "Człowiek bez barier" rozstrzygnięty. Pierwsza Dama wręczyła nagrody

4 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia wyróżnień w konkursie "Człowiek bez barier" za rok 2017 rok. W wydarzeniu udział wzięła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, która objęła honorowy patronat nad konkursem. Wśród laureatów pojawiły się m.in. niepełnosprawna matka zastępcza Bogumiła Czerniawska i Janina Ochojska.

Konkurs "Człowiek bez barier" rozstrzygnięty. Pierwsza Dama wręczyła nagrody
Źródło zdjęć: © East News

04.12.2017 | aktual.: 04.12.2017 21:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Za nami 15. edycja konkursu "Człowiek bez barier". Po raz kolejny Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji przyznało nagrody finansowe i statuetki osobom, które - jak podają organizatorzy - "przełamują bariery i stereotypy dotyczące niepełnosprawności, pokazując swoją postawą i działaniem, że niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem".

Laureatką za rok 2017 została matka zastępcza z Pisza. Bogumiła Czerniawska, mimo stwierdzonej niepełnosprawności, potrafiła stworzyć zastępczą rodzinę dla sześciorga dzieci. Odbierając nagrodę, nie kryła wzruszenia. - Nigdy nie oczekiwałam wyróżnień i nagród, zawsze robiłam to prosto z serca - czytamy na stronie prezydent.pl.

W trakcie julibeuszowej edycji wydarzenia wybrano "Człowieka bez barier 15-letnia". Tytuł ten otrzymała Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. W przemówieniu zaznaczyła, że doskonale pamięta słowa lekarzy i pedagogów, których spotkała na swojej drodze. Ich przekaz do osób niepełnosprawnych "Macie więcej, a nie mniej" to do dziś zdanie nadające sens jej życiu.

- Wtedy, kiedy słyszałam te słowa, rzeczywiście nie rozumiałam ich. Ale teraz je rozumiem. Ja mam więcej. To wszystko, co przeżyłam, co mogłam zrobić, to przecież dzięki niepełnosprawności. Aż strach pomyśleć, co by było, gdybym była sprawna i nie zachorowała jako dziecko na polio. Jestem szczęśliwa - jak podaje PAP.

Emocje i atmosfera finałowej gali udzieliły się także Pierwszej Damie. Agata Kornhauser-Duda, która objęła honorowy patronat nad konkursem, powiedziała, że obecność na wydarzeniu to dla niej szansa poznania wspaniałych ludzi, "którzy swoją życiową postawą, swoją determinacją, siłą charakteru, pokazują, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w osiąganiu sukcesów życiowych, spełnianiu swoich marzeń i pasji". Dodała, że właśnie taka postawa może inspirować innych do działania.

Na uroczystej gali drugi rok z rzędu przyznano także nagrodę w kategorii Osobowość Internetowa. Tym razem trafiła ona do Michała Worocha - podróżnika, aktywisty i grafika. Nagrodę specjalną otrzymała pierwsza w Polsce głucha tłumaczka języka migowego, zdobywczyni tytułu Miss Świata Osób Niesłyszących w Los Angeles w 2016 roku Iwona Cichosz. Wręczono również Nagrodę Publiczności dla Judyty Bork, założycielki Bazarku na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci z Hospicjum w Gdyni. Specjalny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis przyznawany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał z kolei Janusz Skowron – niewidomy pianista jazzowy, kompozytor i aranżer, którego występ uświetnił całe wydarzenie.

Komentarze (18)