Konkurs "Mama w pracy"

Konkurs "Mama w pracy" wyróżnia pracodawców najbardziej przyjaznych
wobec pracujących mam.

Konkurs "Mama w pracy"
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Już 69 firm z całej Polski zgłosiło się do konkursu "Mama w pracy", organizowanego przez Fundację Świętego Mikołaja, który wyróżnia pracodawców najbardziej przyjaznych wobec pracujących mam. Zgłoszenia można przesyłać do końca lutego.

Tegoroczny konkurs "Mama w pracy" to już trzecia edycja plebiscytu, w którym pracodawcy i pracownice przedstawiają stosowane w ich firmach rozwiązania umożliwiające łączenie obowiązków zawodowych z wychowywaniem dzieci. Nagrodzone firmy otrzymują tytuł "nieprzeciętnie przyjaznych mamom".

Do konkursu mogą stawać zarówno małe i średnie firmy (do 50 pracowników), jak i duże (ponad 50 pracowników).

W tegorocznej edycji ankiety nadesłało już 69 przedsiębiorstw: 22 z województwa mazowieckiego, 11 z małopolskiego, po 6 ze śląskiego i z pomorskiego, 5 z dolnośląskiego, po 4 z podkarpackiego i z wielkopolskiego, 3 z łódzkiego, po 2 z opolskiego, zachodniopomorskiego i świętokrzyskiego. Natomiast z województw: warmińsko-mazurskiego i lubelskiego do plebiscytu przystąpiło po jednej firmie.

Wśród startujących znaleźli się ubiegłoroczni laureaci, a także nowe przedsiębiorstwa - w tym instytucje państwowe - np. urzędy miast. "Pracodawcy obawiają się, że kobieta pracownik będzie częściej korzystała z przywilejów związanych z posiadaniem rodziny. Tymczasem matki są dokładnymi, obowiązkowymi i efektywnymi pracownikami" - przekonuje Karolina Błaszczyk, koordynatorka projektu z Fundacji Świętego Mikołaja. Firmy wyróżnione w poprzednich edycjach oferują szereg udogodnień dla rodziców małych dzieci, np. dodatkowy płatny urlop po urodzeniu dziecka, możliwość elastycznego czasu pracy, w niepełnym wymiarze lub w domu, kompleksową opiekę medyczną w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka.

Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, w tym roku honorowy patronat nad akcją objął Business Center Club. Tegoroczna edycja konkursu rozpoczęła się w listopadzie zeszłego roku. Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu są do pobrania na stronach internetowych Fundacji Świętego Mikołaja www.mikolaj.org.pl i www.mamawpracy.pl.

Konkurs jest częścią kampanii społecznej poświęconej problemowi łączenia macierzyństwa z pracą zawodową kobiet, którą Fundacja Świętego Mikołaja prowadzi od 2007 r.

Z badań fundacji przeprowadzonych przez firmę MillwardBrown SMG/KRC wynika, że zdecydowana większość kobiet chce łączyć pracę zawodową z macierzyństwem. Jednak, jak pokazały badania, co piąta pracująca kobieta odkłada urodzenie dziecka w obawie przed utratą pracy.

15 proc. kobiet deklaruje, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej zapytano je o plany macierzyńskie, a 22 proc. spotkało się z negatywną reakcją pracodawcy po poinformowaniu o ciąży. Prawie co trzecia matka na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym spodziewa się zwolnienia, a pracę traci co szósta.

Wyniki badań pokazują, że dla matek największą przeszkodą w powrocie do pracy jest nie postawa pracodawcy, ale problem natury psychologicznej - tęsknota za dzieckiem. Dlatego matki chciałyby przede wszystkim elastycznego czasu pracy - swoje zadania mogłyby wykonywać w domu albo pracować na pół etatu.

Dla wielu ułatwieniem byłoby, gdyby przy ich firmach działały żłobki lub przedszkola. Pracujące mamy bardzo sobie cenią możliwość punktualnego wychodzenia z pracy - 85 proc. woli słabiej płatną pracę pozwalającą wychodzić do domu o czasie, niż ciekawe i dobrze płatne zajęcie, wymagające częstego zostawania po godzinach.

Fundacja Świętego Mikołaja pomaga m.in. rodzinnym domom dziecka, samotnym matkom, zajmuje się sytuacją matek w pracy, wyrównywaniem szans edukacyjnych dla dzieci ze wsi.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (22)