Kontrowersyjny poradnik Ordo Iuris. Oto co radzą Polkom w "trudnej ciąży"

Ordo Iuris opublikował poradnik dla kobiet w niechcianej ciąży
Ordo Iuris opublikował poradnik dla kobiet w niechcianej ciąży
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

31.08.2023 17:39, aktual.: 31.08.2023 19:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po raz kolejny Ordo Iuris opublikował specjalny poradnik dla kobiet, które - jak napisano - są w nieplanowanej lub niechcianej ciąży. Przedstawiono w nim rozwiązania, które - zdaniem instytutu - mogą być alternatywą dla aborcji. Wśród nich jest m.in. okno życia.

Ordo Iuris jest konserwatywną i skrajnie prawicową organizacją, której członkowie nie raz zasłynęli z radykalnych poglądów i kontrowersyjnych wypowiedzi. Swego czasu czołowi pracownicy Instytutu byli bohaterami skandalu obyczajowego, jednak sama organizacja wciąż prężnie działa, sprzeciwiając się m.in. aborcji.

Poradnik dla kobiet w "trudnej ciąży"

Kilka dni temu na stronie Ordo Iuris pojawił się specjalny poradnik dedykowany - jak czytamy na stronie instytutu - kobietom będącym w "trudnej ciąży". Samo zawarte w cudzysłowie określenie po części jest cytatem z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, a po części zbiorem problemów, jakie może mieć przed sobą kobieta, która znalazła się w nieplanowanej ciąży lub takiej, w której wykryto nieodwracalne wady płodu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Autorką 20-stronicowego dokumentu jest Katarzyna Gęsiak, dyrektorka Centrum Prawa Medycznego i Bioetyki Ordo Iuris, która była zaangażowana m.in. w promocję specjalnego poradnika dla prokuratorów ws. ścigania aborcji farmakologicznej.

Już na samym wstępie poradnika można przeczytać manipulujące emocjami słowa o tym, że "aborcja jest najgorszym rozwiązaniem tej trudnej sytuacji".

"Zabicie człowieka — Twojego dziecka — pogłębi Twój dramat. Tak wiele kobiet przez długie lata, a niekiedy do końca życia, zmaga się z poaborcyjną traumą. Rozpadają się ich związki, cierpią na głęboką depresję, nic nie jest w stanie ukoić ich rozpaczy, cierpi także ich ciało – przebyta aborcja nierzadko trwale pogarsza stan zdrowia kobiet. Nie rób tego sobie ani dziecku" - napisano.

Przy okazji nie pojawia się żaden odnośnik do badań dot. np. rozpadów związków lub depresji wywołanej aborcją, na których autorka oparła powyższe tezy. Do przeciwnych wniosków niż autorka poradnika doszły z kolei badaczki z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Okazało się - jak czytamy na stronie OKO.press - że aż 95 proc. kobiet uczestniczących we wspomnianym badaniu, nie żałowało decyzji o aborcji.

Propozycje pomocy

Po słowach "Jest inne rozwiązanie Twojej trudnej sytuacji" Ordo Iuris wylicza możliwości, jakie stoją przed kobietą, która nie chce lub nie może wychować poczętego dziecka. Autorzy poradnika sugerują domy dla samotnych matek, ośrodki adopcyjne oraz oddanie dziecka do okna życia. Jak zauważają Wysokie Obcasy - nie pojawiają się tam dane o średnich szansach dziecka na adopcję ani o tym, że zanim znajdzie nową rodzinę, po wyjściu ze szpitala umieszcza się je w pieczy zastępczej, którą nie są tylko rodziny zastępcze, ale także pogotowia rodzinne i domy dziecka.

W przypadku ciężkich uszkodzeń i wad płodu, autorzy poradnika sugerują skorzystanie z hospicjów perinatalnych. Podają nawet adresy takich placówek, co choć jest niewątpliwym plusem, pokazuje jednak przede wszystkim, jak mało jest takich miejsc w Polsce i jak trudno w takim razie skorzystać z ich usług, szczególnie mieszkając w innej części kraju.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (32)
Zobacz także