GotowaniePrzepisyKopi Luwak – egzotyka w filiżance

Kopi Luwak – egzotyka w filiżance

Kopi Luwak – egzotyka w filiżance
Źródło zdjęć: © sxc.hu
24.02.2010 14:13, aktualizacja: 23.06.2010 10:27

Miąższ owoców kawowca trawiony jest w przewodzie pokarmowym luwaka, a nienaruszone nasiona są wydalane. Cena za kilogram tej kawy może osiągać nawet 4 tys. zł!

Kopi Luwak z powodzeniem można nazwać kawiorem wśród kaw. Gęsty, pozbawiony goryczy napój o niepowtarzalnym aromacie i posmaku karmelu – tak najczęściej opisują go wielbiciele, którzy mogą pochwalić się nie tylko wysublimowanym gustem, ale i zasobnym portfelem. Kopi Luwak jest bowiem najdroższą „małą czarną” na świecie.

Od łaskuna do filiżanki kawy

Droga każdej kawy z plantacji do naszych filiżanek obejmuje kilka etapów. Nasiona są zbierane, oczyszczane, segregowane, a następnie palone. Tak jest również w przypadku kawy Kopi Luwak („kopi” to indonezyjskie określenie „kawy”). W czym więc tkwi jej wyjątkowość? W dodatkowym etapie, który mieści się między zbiorem a oczyszczaniem – ziarna są spożywane przez niewielkie łaskuny, nadtrawiane i… wydalane. Ale po kolei.

Głównym bohaterem i sprawcą całego zamieszania jest niewielki ssak zamieszkujący południową i południowo-wschodnią Azję, przede wszystkim Sumatrę, Jawę i Sulawesi (Celebes). Łaskun muzang (Paradoxurus hermaphroditus), należący do rodziny łaszowatych i popularnie nazywany luwakiem, prowadzi nocny tryb życia, a w jego menu dominują owoce, owady i niewielkie gryzonie. Jednak prawdziwym przysmakiem są dojrzałe owoce kawowca.

Ich miąższ jest trawiony w przewodzie pokarmowym luwaka, a nienaruszone nasiona są wydalane. Znawcy twierdzą, że to właśnie procesowi trawienia kawa zawdzięcza łagodny, pozbawiony goryczy smak. Sposób otrzymywania to nie jedyny powód niepowtarzalności Kopi Luwak.

Decyduje o niej również ograniczona ilość pozyskiwanego surowca – roczne zbiory ziaren nie przekraczają 500 kg. Kawa trafia więc tylko do wybranych importerów, a cena za kilogram może osiągać nawet 4 tys. zł! Smak Kopi Luwak można poznać w zaledwie kilku kawiarniach na świecie – między innymi w Australii, Anglii i Stanach Zjednoczonych.

Jak łatwo przewidzieć, wizja zarobku skusiła również mieszkańców innych państw, na terenie których spotkać można łaskuny – Filipiny i Wietnam. Tam jednak kawa posiada inne nazwy – w Filipinach jest to Kape Alamid (Alamid Coffee), w Wietnamie natomiast – Weasel Coffee. Próby wytwarzania napoju podejmują również mieszkańcy Afryki, a dokładniej obszaru na południe od Sahary, zamieszkiwanego przez ssaki spokrewnione z łaskunami – cywety afrykańskie. Jednak prawdziwa kawa Kopi Luwak pochodzi z obszaru Indonezji.

Kawy dla smakoszy

Warto wspomnieć również o innych kawach, które obok Kopi Luwak zaliczane są do najdroższych na świecie. Z Jamajki pochodzi Blue Mountain, z Hawajów – Kona, w Kenii uprawiana jest Kenia AA, natomiast w Jemenie – Jemen Matari. Wysoka cena i niedostępność tych wyjątkowych kaw sprawiają, że często można spotkać się z fałszywymi produktami, w których ziarna oryginalnej kawy wymieszane są z ziarnami innych kaw.

Jeśli więc chcemy poznać smak Kopi Luwak, zakupów dokonujmy u wiarygodnych sprzedawców, a także zwróćmy uwagę, czy napój posiada certyfikat potwierdzający jego autentyczność.