Blisko ludziKoronawirus. Jak protestować przeciwko zakazowi aborcji? Bezpiecznie!

Koronawirus. Jak protestować przeciwko zakazowi aborcji? Bezpiecznie!

Koronawirus. Jak protestować przeciwko zakazowi aborcji? Bezpiecznie!
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Aleksandra Kisiel
11.04.2020 09:39, aktualizacja: 11.04.2020 09:57

Do Sejmu wraca projekt ustawy Kai Godek, który zabrania dokonywania aborcji ze względu na ciężkie uszkodzenie płodu. Dlatego Ogólnopolski Strajk Kobiet mobilizuje wszystkich przeciwników zmian w ustawie i podpowiada, jak legalnie protestować przeciwko zmianom prawa.

15-16 kwietnia 2020 to ważny czas dla kobiet w Polsce. Jeśli obrońcy życia poczętego postawią na swoim, będzie to koniec legalnej aborcji w naszym kraju. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu pod obrady trafi bowiem projekt, który zmienia ustawę z 1993 roku. A dokładnie usuwa z niej poniższy zapis: "gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu". W Polsce 97 proc. aborcji dokonywanych legalnie odbywa się właśnie z powodu ciężkiego lub nieodwracalnego upośledzenia płodu.

Zakaz aborcji - projekt wraca do Sejmu

Organizatorki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet robią, co mogą, by w obecnych okolicznościach nie dopuścić do drastycznych zmian w prawie aborcyjnym. Jednak pandemia koronawirusa, zakaz zgromadzeń publicznych, ogromne ograniczenia w poruszaniu i przymus pozostania w domach mocno ograniczają możliwości protestowania.

Na szczęście Polki i Polacy nadal mogą robić zakupy. Stojąc w kolejce pod supermarketem można wyrażać swoje poglądy. Co pokazują na Facebooku organizatorzy Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Idea jest prosta. Idziesz na zakupy, zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa: maska ochronna, rękawiczki, 2-metrowe odstępy od innych osób. A w dłoni trzymasz plakat z napisem: "Nie dla zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej". Jak się okazuje, można - dając też przykład politykom, którzy 10 kwietnia przybyli tłumnie pod pomnik smoleński w Warszawie i nie mieli ani rękawiczek, ani maseczek.

Osoby, które chcą - w podobny sposób do kobiet - zaprotestować przeciwko planowanym zmianom w prawie mogą pobrać plakaty z internetu i wydrukować w domu. Można wywiesić je na balkonie, w oknie samochodu, przypiąć na płocie czy zabrać na zakupy. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w czasie pandemii koronawirusa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (28)
Zobacz także