Blisko ludziKoronawirus. Jak samodzielnie zrobić maseczkę ochronną na twarz?

Koronawirus. Jak samodzielnie zrobić maseczkę ochronną na twarz?

Koronawirus. Jak samodzielnie zrobić maseczkę ochronną na twarz?
Źródło zdjęć: © iStock.com
19.03.2020 12:10, aktualizacja: 20.03.2020 13:42

Z powodu paniki wywołanej koronawirusem ani w aptekach, ani w sklepach czy hurtowniach nie znajdziemy maseczek ochronnych, ponieważ zostały one wykupione. Niestety, większość osób, które posiada te maski, używa ich, choć nie potrzebuje. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak prostym domowym sposobem wykonać własną maseczkę ochronną, zapoznaj się z poniższym instruktażem.

Koronawirus a maseczka na twarz – czy to naprawdę pomaga?

Maseczka ochronna na twarz może pomóc w przypadku infekcji, ale tylko wtedy, kiedy noszący ją sam jest chory. Maseczka bowiem zabezpiecza przed rozprzestrzenianiem się zarazków, ale nie zapewnia ochrony osobom zdrowym, bo na jej powierzchni może się zgromadzić szereg zanieczyszczeń i drobnoustrojów.

Mimo to ludzie na całym świecie zaczęli masowo kupować maseczki ochronne. Doprowadziło to w krótkim czasie do ich braku w aptekach, drogeriach, a nawet w szpitalach. Placówki medyczne złożyły odpowiednie zamówienia na maseczki – sytuacja dotyczy zarówno Polski, jak i pozostałych państw europejskich.

Jak zrobić samodzielnie maseczkę ochronną na twarz?

Maseczki ochronne na twarz stały się towarem deficytowym. Obecnie są nie do zdobycia na terenie naszego kraju, ale najgorsze jest to, że brakuje ich także w szpitalach, gdzie są niezbędnym elementem wyposażenia. Na szczęście możesz samodzielnie wykonać podobne maseczki ochronne w domu – ich stworzenie jest banalnie proste.

Potrzebne do materiały:

 • kawałek papieru (ze standardowej rolki ręcznika kuchennego);
 • gumki recepturki;
 • zszywacz;
 • kawałek sznurka;
 • drucik;
 • cienka bibuła;
 • taśma klejąca.

Własnoręczna maseczka ochronna – instruktaż krok po kroku

 1. Na samym początku połóż jeden kawałek papieru na drugim (o tych samych wymiarach).
 2. Na wierzchu umieść bibułę, aby stworzyć 3 warstwy, po czym przetnij całość na pół dla stworzenia 2 długich prostokątów.
 3. Taśmą zaklej krótkie końce dwóch prostokątnych części, poprzez owinięcie taśmy od przodu do tyłu.
 4. Przebij dwa otwory na obu końcach taśmowych boków.
 5. Przyklej drut do strony ręcznika papierowego, w dolnej części prostokąta – będzie wykorzystane do dopasowania maski nad nosem.
 6. Sznurek przetnij na równe 8 części.
 7. Zawiąż sznurki przez otwory, dopasowując węzły do ucha.
 8. Przymocuj maseczkę do twarzy elastycznymi gumkami.

Pamiętaj, że tak przygotowana maseczka ochronna może być noszona maksymalnie przez kilka godzin i jest przeznaczona do jednokrotnego użytku! Po tym czasie należy ją wyrzucić, a ręce dokładnie umyć. Korzystanie wyłącznie z maseczek, nie daje gwarancji ochrony przed zakażeniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta