Korzystanie z telefonu wieczorem, może powodować depresję. Naukowcy zdradzają konkretną godzinę

Nie jest tajemnicą, że korzystanie z telefonu przed snem nie sprzyja dobrze przespanej nocy, ale naukowcy dowiedli, że może nam poważnie zaszkodzić.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zrezygnuj z telefonu, wybierz książkę.
Zrezygnuj z telefonu, wybierz książkę. (123RF)
WP

Nowe badanie przeprowadzone na ponad 91 tys. osób wykazało, że przewijanie Instagrama i Facebooka, gdy leżysz wieczorem w łóżku, może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia wielu problemów psychologicznych, takich jak depresja, choroba dwubiegunowa i neurotyczność.

Główny autor badań Daniel Smith z Uniwersytetu w Glasgow twierdzi, że powinniśmy ustalić sobie limit używania telefonu na godzinę 22:00, aby walczyć ze złym samopoczuciem.

Badanie to jest pierwszym, które monitoruje zakłócenia zegarów biologicznych na tak dużą skalę. U jego uczestników, którzy byli w wieku od 37 do 73 lat, monitorowano poziom aktywności za pomocą specjalistycznych urządzeń, które nosili przez siedem dni. Umożliwiło to badaczom zmierzenie stopnia, w jakim ich rytm dobowy został zaburzony.

WP

Naukowcy przeprowadzili także dodatkowe badania przekrojowe, aby zmierzyć psychiczne samopoczucie uczestników i odkryli, że mniej więcej jeden na 25, miał niezwykle wysoką aktywność w nocy. Ci ludzie byli o 11 proc. bardziej narażeni na chorobę dwubiegunową i 6 procent z nich miało większe szanse na zachorowanie na depresję. Dodatkowo, odnotowano również niższy poziom szczęścia i wyższe wskaźniki samotności.

Smith twierdzi, że "być może liczby nie są imponujące, ale pomogą znaleźć poszczególne przyczyny zaburzeń zdrowia psychicznego. A to już coś".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Kobieta
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP