UrodaKosmetyki handmade na prezent świąteczny

Kosmetyki handmade na prezent świąteczny

Własnoręcznie przygotowane kosmetyki do pielęgnacji ciała to pomysł na oryginalny prezent dla wyjątkowych osób. Poznaj przepisy na samodzielnie wykonany balsam do ciała, mgiełkę do twarzy, peeling i płyn do demakijażu.

Kosmetyki handmade na prezent świąteczny
Źródło zdjęć: © 123RF

Własnoręcznie przygotowane kosmetyki do pielęgnacji ciała, to pomysł na oryginalny prezent dla wyjątkowych osób. Poznaj przepisy na samodzielnie wykonany balsam, mgiełkę do twarzy, peeling i płyn do demakijażu.

Naturalne kosmetyki do pielęgnacji zyskują coraz większą popularność. Mając dobre półprodukty, można je zrobić własnoręcznie w domu. Kluczem do sukcesu są dobrej jakości: oleje – najlepiej tłoczone na zimno, nierafinowane masła i hydrolaty – czyli wody kwiatowe z niewielką ilością olejku eterycznego. Z tych półproduktów można zdziałać cuda.

Balsam z odżywczym masłem

Pachnący i nawilżający balsam do ciała najlepiej zrobić na bazie masła shea. – Shea, zwane też karite, wytłacza się z pestek afrykańskiego drzewa masłosza. Masło ma właściwości silnie nawilżające, chroni skórę przed wiatrem, mrozem i promieniami słonecznymi, a dzięki dużej zawartości witaminy A i E redukuje zmarszczki – wymienia Justyna Nyczyk ze sklepu z naturalnymi kosmetykami Yasmeen.pl.

Na 100 g masła shea dodaje się 3-4 łyżki płynnych olejów. Płynniejszą konsystencję można otrzymać, łącząc masło shea (40 proc.), masło kakaowe bądź olej kokosowy (40 proc.) i wybrane oleje płynne (20 proc.).

– Przy wyborze olejku warto kierować się jego właściwościami, zapachem oraz upodobaniami osoby, która ma otrzymać prezent. Skórę świetnie zregeneruje olej arganowy, awokado czy jojoba, na rozstępy i cellulitis zadziała olej ze słodkich migdałów, z kiełków pszenicy czy macadamia, a olej z marchwi doda balsamowi właściwości samoopalających – radzi ekspertka.

Masła i oleje o stałej konsystencji topimy w kąpieli wodnej – miseczkę z produktami umieszczamy w misce z gorącą wodą. Gdy tłuszcze się stopią, mieszamy i dodajemy płynne oleje. Porządnie wymieszaną masę przekładamy do gotowych pojemniczków i czekamy, aż stężeją. Balsamy najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu i zużyć w ciągu 2-3 miesięcy.

Płyn do demakijażu

Równie łatwo można przygotować dwufazowy naturalny płyn do demakijażu, który będzie oczyszczał i nawilżał skórę, nie drażniąc oczu i szybko się wchłaniając. Trzeba połączyć płynny olejek z hydrolatem (wodą kwiatową) w proporcjach 3:7. Składniki wystarczy przelać do ozdobnej buteleczki i gotowe. Płyn będzie się rozwarstwiał, przed każdym użyciem trzeba nim wstrząsnąć. Dobór składników zależy od własnego upodobania.

– Regulujący wydzielanie sebum olejek z jojoba świetnie zgra się z wodą z kwiatów z róży, która jest naturalnym tonikiem, olejek z pestek wiśni z wodą z kwiatów z pomarańczy, olejek z czarnuszki z hydrolatem z szałwii – wymienia Justyna Nyczyk.

Mgiełka do ciała

Chcesz utrzymać nawilżoną, świeżą i pachnąca twarz w każdych warunkach? Świetnym kosmetykiem do tego celu jest mgiełka do twarzy. Do 100 ml wybranego hydrolatu dolej kilka (około pięciu) kropel wybranego olejku. Całość przelej do butelki z atomizerem.

Peeling do ciała

Skuteczny peeling to taki, który złuszczy naskórek, pobudzi krążenie, ale nie podrażni chemicznym składem. Można go zrobić samemu w domu: na drobinki wybieramy cukier, najlepiej trzcinowy lub sól oraz kilka łyżeczek naturalnego oleju i mieszamy. Drobinek powinno być dwa razy więcej niż oleju. Do peelingu świetnie nada się olej z sezamu lub z pestek malin. W ten sam sposób można przygotować peeling do twarzy. Żeby jednak nie podrażnić delikatnej skóry twarzy lepiej zastosować mniejsze drobinki, np. na mieloną kawę czy wiórki kokosowe. Kawa lub kokos w połączeniu z olejkiem waniliowym zachwyci każdego.

– Największym plusem domowych kosmetyków jest ich prosty skład – naturalne składniki o bogatych wartościach odżywczych oraz brak alkoholu, parabenów i substancji konserwujących. W dodatku każdy kosmetyk można spersonalizować, wybierając ulubiony zapach czy składnik osoby obdarowywanej – mówi Justyna Nyczyk. – Wszystkie składniki można kupić przez internet. A samo mieszanie pachnących olejków… czyż nie jest dużo przyjemniejsze niż chodzenie po galerii handlowej w poszukiwaniu odpowiedniego prezentu? – śmieje się ekspertka.

(gabi), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)