FitnessKotlet mielony - kalorie i wartości odżywcze. Jakie mięso mielone wybrać?

Kotlet mielony - kalorie i wartości odżywcze. Jakie mięso mielone wybrać?

Kotlet mielony to tradycyjne polskie danie, które w południowej części Polski, a zwłaszcza w Małopolsce, nazywane jest sznyclem. Kotleta mielonego przyrządza się zazwyczaj z mięsa wieprzowego, ale równie smaczne kotlety można usmażyć przy wykorzystaniu drobiu czy wołowiny. Ile kalorii ma kotlet mielony? Jakie mięso jest najlepsze do przyrządzenia kotletów mielonych?

Kotlet mielony - kalorie i wartości odżywcze. Jakie mięso mielone wybrać?
Źródło zdjęć: © 123RF

04.12.2018 15:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kotlet mielony - podstawowe składniki

Kotlet mielony jest na tyle często przygotowywanym w polskich kuchniach daniem, że niejeden z nas jest gotowy z pamięci wymienić jego składniki. Tradycyjny kotlet mielony najczęściej wykonywany jest z mielonej surowej karkówki wieprzowej z dodatkiem jajka i bułki tartej.

Bułkę tartą często zastępuje się bułką pszenną, wcześniej namoczoną w wodzie lub mleku, ponieważ to nadaje odpowiednią konsystencję masie. Mięso dodatkowo doprawia się solą i pieprzem, a opcjonalnie można dodać drobno posiekanej i podsmażonej na maśle cebuli.

Smakosze do podstawowego składu kotleta mielonego dodają jeszcze czosnek i majeranek, a także inne przyprawy, których zadaniem jest podkręcenie smaku tego dania. Tak przygotowane mięso formuje się w owalne lub lekko spłaszczone kotlety, a następnie obtacza w bułce tartej. Gotowe kotlety smaży się na oleju aż się zarumienią.

Kotlet mielony - kalorie

Kaloryczność kotleta mielonego jest zależna od produktów, które zostały użyte do jego przyrządzenia. Kotlet o wadze 80 g przyrządzony z łopatki wieprzowej, udźca wołowiny, jajka, cebuli, czosnku otrębów i zarodków pszennych, usmażony na niewielkiej ilości oliwy z oliwek, zawiera ok. 198 kcal.

Kaloryczność kotleta mielonego zwiększy się, jeśli dodatkowo obtoczymy go w bułce tartej. Smażenie kotleta mielonego w głębokim tłuszczu również wpływa znacząco na wzrost kaloryczności tego dania.

Jakie mięso wybrać na kotlety mielone?

Mięso mielone jest podstawowym składnikiem kotleta mielonego. Mięso mielone to mięso pozbawione kości, rozdrobnione na kawałki, zmielone lub posiekane. Mięso mielone można samodzielnie przyrządzić w domu, ale najłatwiej kupić gotowe mięso w sklepie.

Jak zatem wybrać najlepsze mięso mielone na kotlety? Najbezpieczniej jest wybrać łopatkę wieprzową czy kawałek wołowiny i poprosić obsługę stoiska o zmielenie mięsa. To jedyny sposób na to, by mieć pewność, z czego przygotujemy nasze kotlety mielony. Producenci mięsa mielonego bowiem bardzo często dodają do gotowych wyrobów białko roślinne, błonnik, regulatory kwasowości i przeciwutleniacze.

Kupując mięso mielone, powinno się wybierać to, które posiada informację, z jakiej części zostało wyprodukowane. Najlepsze mięso na kotlety mielone składa się w 99 proc. z mięsa i w 1 proc. z soli. Najgorszym możliwym wyborem jest mięso garmażeryjne, które pełne jest dodatkowych składników pogarszających jakość mięsa. Jeśli na etykiecie mięsa mielonego oprócz mięsa widnieje kilka innych składników, możesz mieć pewność, że to wyrób garmażeryjny.

Wartości odżywcze mięsa na kotlety mielone

Wartość odżywczą kotleta mielonego mierzy się miarą mięsa, z jakiego został on przyrządzony. Kotlety mielone przygotowane z dobrej jakościowo wołowiny zawierają dużo pełnowartościowego białka, ale także tłuszczy. Dlatego też nie powinno się ich smażyć na tłuszczu roślinnym, ponieważ ich kaloryczność jeszcze bardziej wzrośnie.

Kotlety mielone wykonane z dobrej jakości mięsa dostarczają organizmowi cennych składników mineralnych takich jak fosfor, potas, cynk, wapń, żelazo, sód oraz magnez. Dodatkowo kotlety mielone są źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz witamin z grupy B.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)