Blisko ludziKrakowskie liceum zakazuje seksu. "Furtka do usuwania uczennic, które zaszły w ciążę"

Krakowskie liceum zakazuje seksu. "Furtka do usuwania uczennic, które zaszły w ciążę"

Liceum zabrania uczniom aktywności seksualnej
Liceum zabrania uczniom aktywności seksualnej
Źródło zdjęć: © East News | Wysocki/REPORTER

28.01.2022 07:53, aktual.: 28.01.2022 08:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pierwsze miejsce w konkursie na Statutowy Absurd Roku 2021 zdobyło jedno z krakowskich liceów. Placówka wprowadziła do swojego regulaminu przepisy, który zakazują uczniom odbywania stosunków seksualnych zarówno w szkole, jak i poza nią. - Może być to furtka do usuwania ze szkoły uczennic, które zaszły w ciążę - tłumaczy Daniel Sjargi ze Stowarzyszenia Umarłych Statutów.

Placówka, która poprzez podpunkty w regulaminie odbierała uczniom prawa autorskie do przygotowywanych przez nich prac czy szkoła, która zakazywała uczennicom noszenia spodni podczas ważniejszych uroczystości. To właśnie takie "przypadki" znalazły się na liście tegorocznej edycji konkursu na Statutowy Absurd Roku 2021, którego laureatem zostało katolickie liceum z Krakowa, zakazujące swoim uczniom aktywności seksualnej.

Krakowskie liceum zakazuje uczniom seksu

"Ucznia obowiązuje w Szkole i poza nią bezwzględny zakaz: [...] podejmowania aktywności seksualnej, polegającej na: odbyciu stosunku seksualnego, udziału w imprezach o charakterze erotycznym oraz pozowania do filmów i zdjęć pornograficznych, publicznym podejmowaniu zachowań o zabarwieniu seksualnym" brzmi fragment regulacji statutowej Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie.

I choć zapewne nie jest zaskoczeniem, że szkoła zabrania "odbywania stosunków seksualnych" we wnętrzach placówki, Daniel Sjargi ze Stowarzyszenia Umarłych Statutów, największej organizacji w Polsce pochylającej się nad prawami uczniów, tłumaczy to w nieco inny sposób.

- Nie jesteśmy zwolennikami uprawiania seksu w szkole, ale faktem jest, że ta absurdalna regulacja ogranicza wolności konstytucyjne uczniów, szczególnie tych pełnoletnich. W statucie tej placówki są również inne regulacje naruszające prawo powszechnie obowiązujące - mówi.

- Trzeba też pamiętać o tym, że statut nie powinien odnosić się do tego, co dzieje się poza murami szkoły. Naszym zdaniem mogła być tutaj zastosowana furtka do usuwania ze szkoły uczennic, które zaszły w ciążę. Tymczasem szkoła powinna być miejscem, w którym młodzi ludzie mogą szukać pomocy nawet w tak trudnych sytuacjach - dodaje.

Sprawą zajmie się sąd

Kontrowersyjne regulacje placówki zostaną teraz zweryfikowane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. To on oceni, czy Minister Edukacji i Nauki prawidłowo zadecydował wówczas o niedopuszczalności odwołania w tej sprawie decyzji Małopolskiej Kurator Oświaty, Barbary Nowak, która odmówiła uchylenia przepisów na temat aktywności seksualnej uczniów ze statutu szkoły.

- Mamy nadzieję, że uda nam się wymóc dostosowanie statutu do wymagań prawa - komentuje Daniel Sjargi.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (103)
Zobacz także