Przedmiot fetyszu
Już z założenia miały kojarzyć się z siłą. Ich nazwa pochodzi od francuskiego określenia bottes fortes (fr. fortes - silne, grube, pancerne). Z początku botforty kojarzone były głównie z wojskiem – średniowiecznymi rycerzami, muszkieterami, bądź z napoleońskimi grenadierami. Tego rodzaju obuwie chroniło żołnierzy przed ciosami przeciwnika.
Jako element damskiej garderoby wykorzystał je jako pierwszy przemysł erotyczny w latach 50. Potencjał wyzywającego obuwia dostrzegł amerykański fotograf i reżyser Irving Klaw, zwany „Królem Pin-Upu”. To właśnie on ubierał swoje modelki w czarne opinające nogi buty z gorsetowym wiązaniem z tyłu, pończochy i obcisłą bieliznę.
Klaw, z zawodu kuśnierz, jest uważany za jednego z pierwszych promotorów fetyszyzmu i tematyki BDSM (ang. bondage & discipline). Zanim jego kariery nie zakończył incydent z 1955 roku (pewien chłopiec, rzekomo zafascynowany jego zdjęciami, postanowił popełnić samobójstwo, przez co fotograf oskarżony o promowanie złych wzorców padł ofiarą nagonki ze strony dziennikarzy – przyp.red.), Klaw wypromował takie ikony pin-up jak m.in. słynna modelka Bettie Page.