Blisko ludziKs. Czendlik o in vitro, aborcji i gejach. W Czechach jest sławny od lat

Ks. Czendlik o in vitro, aborcji i gejach. W Czechach jest sławny od lat

Ks. Czendlik o in vitro, aborcji i gejach. W Czechach jest sławny od lat
Źródło zdjęć: © East News
Karolina Błaszkiewicz

13.06.2018 19:37, aktual.: 13.06.2018 21:00

Ksiądz Zbigniew Czendlik cieszy się wielką sławą w Czechach, gdzie żyje od 1992 r. W ramach promocji książki "Bóg nie jest automatem do kawy", udzielił wywiadu, w którym mówi o zabiegu in vitro i aborcji. Innym księżom może się to nie spodobać.

Ks. Czendlik urodził się we wsi Brenna na Śląsku Cieszyńskich. Od 26 lat podbija serca Czechów wielką szczerością i otwartością. Występuje tam w programach telewizyjnych, które biją rekordy popularności. Niedawno wydał też książkę-bestseller " Postel, hospoda, kostel". W Polsce jego przemyślenia opublikowało wydawnictwo Mariusza Szczygła pt. "Bóg nie jest automatem do kawy".

Ksiądz w rozmowie z dziennikarką "Urody Życia" mówi o swojej książce, ale opowiada też, co sądzi o leczeniu niepłodności metodą in vitro, usuwaniu ciąży oraz związkach homoseksualnych. Jego wypowiedzi zdecydowanie różnią się od tych dominujących wśród polskiego duchowieństwa.

– A to jest mi zupełnie obojętne, niech sobie każdy żyje, jak chce – stwierdza Zbigniew Czendlik pytany o jednopłciowe relacje. Kiedy dziennikarka chce się dowiedzieć, czy przeszkadza mu aborcja, mówi, że generalnie nie jest dobra. – Ale nie możemy swojego modelu pobożności narzucać innym – dodał. Uważa, że w sytuacji, gdy dojdzie do aborcji, należy wesprzeć kobietę, a nie ją stygmatyzować. – Podać jej rękę, wesprzeć, poprowadzić. To człowiek, który potrzebuje pomocy – przekonuje.

W podobny sposób ksiądz wypowiada się na temat metody in vitro. – Ależ proszę pani, miałbym krytykować kogoś za zabieg, dzięki któremu poczęła się może nawet i połowa dzieci w moim Kościele? Ja wolę podziękować Bogu za ten wielki cud – mówi ks. Czendlik.

Dziennikarka "Urody Życia" miała obawy przed publikacją wywiadu, ze względu na otwartość księdza Czendlika. Jego poglądy nie idą w parze z wytycznymi Kościoła. Duchowny jednak ją uspokoił, zaznaczając, że jest lolajny wobec Boga, a jego przełożony kardynał Dominik Duka mawia, że "jeden Czendlik w czeskim Kościele to nie problem, może gdyby było dziesięć takich Czendlików, to by się jakaś sprawa zrobiła".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (329)
Zobacz także