Blisko ludziKsiądz odmówił jej komunii w tej formie. "Tu jest nasza parafia"

Ksiądz odmówił jej komunii w tej formie. "Tu jest nasza parafia"

Ksiądz odmówił jej komunii w tej formie. "Tu jest nasza parafia"
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
15.08.2021 15:33

Podczas pandemii zrodziło się wiele pytań o komunię świętą podawaną na rękę. Konferencja Episkopatu Polski wyjaśniła, że zarówno podanie komunii do ust, jak i na rękę jest właściwe. Niestety w wielu parafiach księża nie stosują się do tych warunków.

Główną formą przyjmowania komunii w Polsce jest komunia do ust (Wskazania KEP z 2005 r. nr 40), to jednak nie oznacza to, że inne zatwierdzone przez Kościół formy miałyby być niegodne. "Przypominamy także wszystkim szafarzom Komunii, zwyczajnym i nadzwyczajnym, że są oni zobowiązani do przestrzegania prawa liturgicznego, które stanowi, że kiedy nie ma niebezpieczeństwa profanacji, nie można ani zmuszać, ani zabraniać Komunii w jednej czy drugiej formie (por. Redempt. Sacr. nr 12)." – informuje KEP.

Odmowa podania komunii

Niestety wciąż zdarzają się sytuacje, gdzie wierni, nie mogą otrzymać sakramentu do ręki. Oprócz tego, że taka forma jest formalnie zatwierdzona, namawiał do niej papież Franciszek. Papież wyjaśnił, że komunię można przyjmować do ust lub do ręki, "jak się woli". "Nasze uczestnictwo we mszy świętej jest pełne, gdy przyjmujemy Ciało i Krew Pana w Komunii eucharystycznej. Jest to najgłębsze zjednoczenie z Chrystusem. On daje się nam grzesznikom jako pokarm, który nas uzdrawia, napełnia świętością i pozwala żyć życiem samego Boga". "Przyjmujcie ten pokarm, aby napełniał was świętością!" - powiedział Franciszek do pielgrzymów.

Jak się okazuje, nie wszyscy księża wzięli do siebie słowa papieża. O sytuacji w swojej parafii napisała ostatnio na Twitterze dziennikarka Interii, Justyna Kaczmarek.

"Dwa światy. Właśnie ksiądz odmówił mi komunii, bo chciałam przyjąć ją na rękę. "W naszej parafii tylko do ust. Jak ma pani ochotę na komunię, proszę klękać". "Ale przeciez papież Franciszek…". "Tu jest nasza parafia" – napisała dziennikarka.

Komunia święta w czasie pandemii

Kwestia udzielania komunii św. na rękę od długiego czasu wywołuje w części środowisk katolickich pewne kontrowersje. W dobie pandemii koronawirusa biskupi przypominali i wręcz zalecali taką możliwość przyjmowania sakramentu przez wiernych. Jednak także teraz słychać głosy dezaprobaty.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta