GwiazdyKsiężycowy Park

Księżycowy Park

Księżycowy Park
Źródło zdjęć: © WP.PL

15.05.2006 15:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Świat na wspak opisany przez nietrzeźwiejącego narratora.

Świat na wspak opisany przez nietrzeźwiejącego narratora.

Bret Easton Ellis należy do najlepszych współczesnych pisarzy amerykańskich. Jest autorem kontrowersyjnej powieści „American Psycho”. Kinomani pamiętają zapewne słynny film w reżyserii Mary Harron z Christianem Bale’em w roli głównej o maklerze giełdowym, który z dnia na dzień staje się seryjnym mordercą. Scenariusz do filmu napisała Mary Harron wraz z Guinevere Turner na podstawie powieści B. E. Ellisa.

Akcja najnowszej powieści Ellisa pt. „Księżycowy park” rozgrywa się na pograniczu jawy i snu. Fikcyjne postaci (z poprzednich powieści autora) mieszają się z autentycznymi ludźmi (w tym: z aktorami z „American Psycho”). Sam autor jest głównym bohaterem i jednocześnie nim nie jest. W powieści panuje atmosfera karnawału, przebrania, maskarady: trwa święto Halloween, uczestniczą w nim postaci z Nibylandii i dziecięce zabawki.

Akcja doprawiona jest mocną dawką horroru: wszechobecne gazety informują o zaginionych dzieciach i tajemniczych morderstwach. Zatarte są granice między światem dorosłych i światem dzieci. Poważne, smutne dzieci i zdziecinnieli, szczęśliwi dorośli. Świat na wspak, do góry nogami, opisany przez nigdy nietrzeźwiejącego narratora. Narkotyki, środki odurzające, leki uspokajające i pobudzające prowadzą do wszechogarniającej paranoi, zarażając samego czytelnika. Prowadzona z czytelnikiem od początku gra powoduje, że odbiorca traci orientację, nieraz w pole wyprowadzony.

Grazyna Ocipka

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także