Kto dostanie "babciowe"? Oto warunki

Donald Tusk mówi o "babciowym"
Donald Tusk mówi o "babciowym"

12.12.2023 15:26, aktual.: 12.12.2023 16:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Donald Tusk w swoim 124-minutowym exposé wspomniał o zapowiadanym już wcześniej nowym dodatku socjalnym. Kto będzie mógł ubiegać się o "babciowe"? Okazuje się, że trzeba będzie spełnić kilka warunków.

Tusk podczas swojego przemówienia w Sejmie poruszył kilka ważnych kwestii dotyczących kobiet. Jedną z nich było "babciowe". Nowy program socjalny miałby pomóc wrócić Polkom do pracy po urlopie macierzyńskim. Co trzeba zrobić, aby je dostać? Zdradzamy wszystko, co na ten temat już wiadomo.

Donald Tusk zapowiada "babciowe"

Donald Tusk w swoim exposé odniósł się nie tylko do podwyżek dla nauczycieli, ale również zapowiadanego już wcześniej "babciowego".

Po raz pierwszy polityk wspomniał o nowym programie socjalnym już w połowie marca podczas spotkania z mieszkańcami Częstochowy. Wielu polityków, m.in. z PiS-u oraz Konfederacji skrytykowało jego pomysł. Okazuje się jednak, że nowy premier będzie chciał jak najszybciej wprowadzić go w życie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Śmialiście się z "babciowego" - będzie "babciowe" w tym roku w ramach programu "Aktywna mama". Wypłacimy każdej mamie, każdej rodzinie na opiekę 1500 zł miesięcznie - powiedział Tusk.

Kto dostanie "babciowe"?

O "babciowe" będą mogły ubiegać się kobiety, które powrócą do pracy tuż po urlopie macierzyńskim. Mamy miałyby wówczas otrzymywać 1500 zł miesięcznie aż do 3. roku życia dziecka. Pieniądze mogłyby zostać przeznaczone na żłobek lub wynajęcie opiekunki. Premier zapowiedział także, że rodzice mogliby za pomocą świadczenia wspomóc babcie, które pomagają im w opiece nad dziećmi.

Kobiety, które chciałyby skorzystać z nowego programu socjalnego, musiałyby jednak nie tylko wrócić do pracy, ale także wykazać się zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło lub umowy zlecenia.

Nie bez znaczenia są także zarobki kobiet. Panie ubiegające się o "babciowe" musiałyby otrzymywać co najmniej stawkę minimalnego wynagrodzenia. Warto podkreślić, że od 1 stycznia wzrośnie ono do 4 242 zł brutto miesięcznie.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (167)