Kuchnia indukcyjna — jak działa?
Kuchenki indukcyjne charakteryzują się minimalistycznym, a zarazem eleganckim designem, ergonomicznością i bezpieczeństwem użytkowania. Wysoką cenę tego typu urządzeń z całą pewnością rekompensują ich liczne zalety.
Kuchnia indukcyjna — zasada działania
Kuchenki indukcyjne zostały stworzone z myślą o zminimalizowaniu czasu przygotowywania potraw. Urządzenia te bazują na zjawisku indukcji elektromagnetycznej, co w praktyce oznacza, że przetwarzają energię elektryczną w energię cieplną na dnie naczynia. Dzięki temu po nałożeniu na płytę indukcyjną naczynia ferromagnetycznego (metalowego) pomiędzy nim a płytą wytwarzane jest silne pole magnetyczne. W efekcie tego procesu powstają prądy wirowe w dnie naczynia, dzięki czemu szybko się ono nagrzewa. Za sprawą indukcji elektromagnetycznej energia wykorzystywana jest niemalże w 100%, co znacznie minimalizuje czas przygotowywania posiłku. Wynika z tego jedna z najbardziej docenianych zalet indukcji — oszczędność energii. Sprzyja temu także to, że płyta indukcyjna rozpoznaje wielkość naczynia i dostosowuje do jego powierzchni pole powierzchni grzania. Dodatkowo włączenie kuchenki indukcyjnej, uwarunkowane jest położeniem na niej odpowiedniego naczynia.
Kuchnia indukcyjna — funkcje
Przy zakupie kuchenki indukcyjnej warto zwrócić uwagę na to, czy jest ona wyposażona w wiele praktycznych i funkcjonalnych rozwiązań. Co prawda, mogą one negatywnie wpływać na cenę urządzenia, jednakże w dobrej jakości sprzęt warto zainwestować trochę więcej pieniędzy.
Funkcje kuchni indukcyjnej:
- Power Plus — zwiększa moc pól grzejnych nawet o 60%.
- Blokada na czyszczenie — opcja ta wyłącza na ok. 20 sek. działanie przycisków w panelu sterowania, dzięki czemu można wyczyścić płytę w trakcie jej używania.
- Smart Boiling — system automatycznego zagotowania, który przeobraża się w tryb gotowania na wolnym ogniu.
- Szybkie nagrzewanie — pole pracuje z największą mocą przez ok. minutę, po czym moc grzania redukuje się do ustalonego poziomu.
- Booster — zwiększa moc pola grzejnego.
- Pamięć — pozwala zapamiętać i odtworzyć temperaturę i czas gotowania danej potrawy.
- Slider — płynna regulacja mocy grzania, dzięki której można zmienić ustawienia poprzez przesunięcie palca po regulatorze.
- Stop & Go — w przypadku zaistnienia takiej konieczności można w każdej chwili przerwać gotowanie, a następnie je wznowić według ustalonych wcześniej parametrów.
- Automatyczne wyłączanie — pole automatycznie się wyłącza np. po wykipieniu potrawy lub pozostawienia jej na płycie przez godzinę.
- Blokada panelu sterowania — opcja ta uniemożliwia przypadkowe włączenie płyty grzewczej.
Kuchnia indukcyjna — ile pobiera prądu?
Płyta indukcyjna uchodzi za jedno z najbardziej energooszczędnych urządzeń do przygotowywania posiłków. To ile kuchenka indukcyjna pobiera prądu uzależnione, jest w głównej mierze od mocy grzewczej (warto pamiętać, że wartości podane w sklepach zazwyczaj oznaczają moc jednego pola grzewczego, a nie całej płyty indukcyjnej). Trudno oszacować ile mniej więcej będzie kosztować użytkowanie płyty indukcyjnej, ponieważ uzależnione jest to od wielu czynników. Oprócz mocy urządzenia ważnym kryterium jest także częstotliwość gotowania. W założeniu, że będziemy korzystać z płyty indukcyjnej codziennie, używając czterech pól grzewczych jednocześnie przez ok. 1h/1,5h nasz rachunek za prąd może opiewać na kwotę 240 zł. Przy czym warto podkreślić, że bardzo rzadko przygotowanie przez nas posiłków wymaga tak długiego gotowania na wszystkich polach grzewczych.
Kuchnia indukcyjna — jak ją podłączyć?
Płyta indukcyjna powinna być podłączona na samodzielnym obwodzie elektrycznym z odpowiednim zabezpieczeniem — dzięki temu unikniemy przeciążenia instalacji elektrycznej. Minimalny przekrój przewodu przyłączeniowego powinien wynosić odpowiednio: przy instalacji 3-fazowej (400 V) - 5 × 2,5 mm2, przy instalacji 1-fazowej (230 V) - 3 x 4mm2. Większość dostępnych w Polsce płyt indukcyjnych można bez obaw podłączyć do standardowego gniazdka 240 V. Sprawa nieco się komplikuje przy podłączeniu indukcji do instalacji 3-fazowej. W takim przypadku należy skorzystać z pomocy elektryka — podstawą są przewody zasilające o odpowiednim przekroju.