Kuchnia klasyczna – biała, kremowa czy brązowa?

Kuchnia klasyczna nigdy nie wychodzi z mody. Jest elegancka, funkcjonalna i bardzo przytulna. Dzięki tradycyjnemu wystrojowi każdy członek wielopokoleniowej rodziny czuje się w niej dobrze. Jak urządzić klasyczną kuchnię?

Kuchnia klasyczna – biała, kremowa czy brązowa?
Źródło zdjęć: © iStock.com

22.03.2019 | aktual.: 25.03.2019 10:41

Biała klasyczna kuchnia

Kolor biały w kuchni jest dziś szalenie modny, ale nie znaczy to, że białe ściany i meble zostały odkryte dopiero w ostatnich latach. Bielenie wapnem należało do powszechnych praktyk już w XVI wieku. Zabieg ten miał na celu zabezpieczenie wyposażenia wnętrza przed grzybami oraz kornikami.

Obraz
© Instagram.com | @farmhousevintagedesign,@arzenadizayn

Biała kuchnia klasyczna nawiązuje więc do tradycji, o której dziś prawie nikt nie pamięta. Dalej ma jednak szereg praktycznych funkcji – niezwiązanych już z konserwowaniem drewna, do którego służą specjalne preparaty, ale z modelowaniem przestrzeni. Dzięki wykorzystaniu bieli można dodać pomieszczeniu nieco metrażu, a przy okazji sprawić, że zawsze będzie wyglądało czysto i schludnie. Trzeba tylko pamiętać o jednym: w klasycznym wnętrzu nie ma miejsca na popularne błyszczące fronty z płyty MDF.

Kremowa klasyczna kuchnia

Utrzymanie w czystości białej kuchni to niełatwe zadanie, bo na bardzo jasnych powierzchniach nietrudno o rzucające się w oczy plamy. Co więcej, biel jest najzimniejszym z kolorów, nie sprzyja więc wiciu ciepłego gniazdka. Te dwa powody wystarczą, by zamiast koloru białego wziąć pod uwagę beż.

Obraz
© Instagram.com | @european_design2019,@a.kitchen.tour

Kremowa klasyczna kuchnia kojarzy się z babcinym królestwem smaków i aromatów. Można poczuć się w niej przytulnie i niejako przenieść się w czasie. Kremowe drewniane meble mają w sobie vintage'owy urok, zwłaszcza jeśli są wyposażone w masywne metalowe uchwyty. Świetnie komponują się z tradycyjnym drewnianym lub ceramicznym okapem, który imituje piec kaflowy. W kremowej klasycznej kuchni nie może zabraknąć przeszklonych szafek skrywających w środku piękną zastawę ani haczyków do zawieszenia przyborów kuchennych.

Brązowa klasyczna kuchnia

Do tradycyjnie urządzonego domu pasuje również brązowa klasyczna kuchnia, która co prawda jest znacznie ciemniejsza (a przez to bardziej ponura) niż biała czy kremowa, ale pozwala w pełni docenić urok naturalnego drewna. Na brązowych frontach szafek często widoczne są zjawiskowe rysunki słojów, nabierające jeszcze większego uroku dzięki zestawieniu z kamiennymi blatami (polerowanymi bądź matowymi).

Obraz
© Instagram.com | @fiocreative,@homecabinetwestbury

Kuchnia w kolorze brązowym to absolutna klasyka. Zawsze wygląda gustownie, a wręcz salonowo. Można więc śmiało połączyć ją z sąsiadującym wnętrzem, np. jadalnią utrzymaną w podobnym stylu. Brąz, oprócz tego, że jest bardzo szlachetny i elegancki, ma wymowne znaczenie w psychologii kolorów. Daje poczucie bezpieczeństwa, którego nie może zabraknąć w ciepłym i rodzinnym sercu całego domu. Poza tym pozwala przymknąć oko na drobne zabrudzenia czy zachlapania powierzchni.

Jednak, niestety, z brązem trzeba postępować bardzo ostrożnie, bo potrafi optycznie pomniejszyć klasyczną kuchnię. Warto więc łączyć go z innymi, jaśniejszymi kolorami, które ożywiają wystrój i pozwalają ustrzec się klaustrofobicznego efektu, jaki daje ciemna zabudowa.

Zobacz także
Komentarze (1)