Kuchnia półzamknięta - jak ją zaaranżować?
Gospodarze, którzy zastanawiają się, czy lepiej postawić na kuchnię otwartą, czy zamkniętą, powinny pomyśleć o rozwiązaniu, które znajduje się pomiędzy – o kuchni półzamkniętej. Ta opcja ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów, a jej aranżacja jest bardzo prosta i pozostawia sporo swobody.
22.10.2018 | aktual.: 23.10.2018 11:54
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kuchnia półzamknięta – czyli jaka?
Kuchnia półzamknięta to taka, której nie otaczają z każdej strony ściany z jednym tylko standardowym otworem drzwiowym. Kuchnią półzamkniętą można nazwać między innymi pomieszczenie z szerokim wejściem do salonu czy ograniczone półścianką.
Najczęściej kuchnię półzamkniętą można spotkać w projektach domów jednorodzinnych, rzadziej w układach mieszkań. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wyburzyć część ściany i otworzyć kuchnie częściowo na salon.
Wady i zalety kuchni półzamkniętej
Kuchnia półzamknięta to rozwiązanie, które znajduje się pomiędzy projektem kuchni otwartej i zamkniętej, dlatego łączy ich zestaw wad i zalet.
Do plusów kuchni półzamkniętej zaliczyć można to, że jej wnętrze częściowo jest ukryte. Dzięki temu da się schować ewentualny nieporządek po przygotowywaniu obiadu. Poza tym umożliwia zamontowanie dużej ilości górnych szafek kuchennych, dzięki czemu kuchnia staje się zorganizowana i pojemna. Nie ogranicza też powierzchni blatu kuchennego. Z racji tego, że pewna część kuchni półzamkniętej otwiera się jednak na salon, możliwa jest niezakłócona komunikacja między gospodarzami i gośćmi czy po prostu domownikami. Również przenoszenie talerzy z kuchni półzamkniętej do jadalni zdaje się łatwiejsze.
Minusem kuchni półzamkniętej może być to, że jednak nie powstrzyma rozprzestrzeniania się zapachów na resztę domu. Nie zatrzyma także wilgoci, której nie zbierze okap.
Kuchnia półzamknięta – aranżacje
W kuchni półzamkniętej, w której brak jednej ściany otwiera pomieszczenie na salon, sprawdzą się barki i wyspy kuchenne. To dodatkowa powierzchnia robocza i przestrzeń do przechowywania rzeczy, a przy okazji świetny element dekoracyjny. W takich kuchniach półzamkniętych warto również pomyśleć o wystroju, które będzie pasował do aranżacji salonu czy jadalni i stanowił z nią integralną część.
Jeśli kuchnia półzamknięta jest mniej wyeksponowana na salon, daje więcej możliwości aranżacji, od względem stylu czy kolorystyki. Niewielka półzamknięta kuchnia będzie wymagała jak największej ilości szafek. Przestrzeni do przechowywania naczyń, sprzętów i akcesoriów kuchennych szukać można u góry – dzięki pawlaczowi nad sufitem czy wysokiej zabudowie kuchennej.
Ostatnią radą podczas rozmieszczania sprzętów w kuchni zamkniętej jest wstawienie w najmniej widocznym miejscu zlewu czy kuchenki. Da to komfort podczas przyjmowania gości w jadalni czy salonie.