Kuchnia zamknięta - projekty wnętrz
Zamknięta kuchnia to rozwiązanie w domu, które zapewni gospodarzom prywatność i pozostawi do ich dyspozycji sporo miejsca, jeśli chodzi o aranżację. W kuchni zamkniętej zmieści się bowiem dużo szafek wiszących, a nierzadko również znajdzie się miejsce na stół.
Zalety i wady kuchni zamkniętej
Kuchnia zamknięta to rozwiązanie, które niesie za sobą zarówno plusy, jak i minusy. Osoby, które decydują się na taki układ, powinny wziąć pod uwagę między innymi to, że nawet jeśli kuchnia zlokalizowana jest w pobliżu jadalni czy salonu, to i tak komunikacja będzie nieco utrudniony. Nie jest to również projekt kuchni dla osób, które uwielbiają organizowanie przyjęć, podczas których goście i gospodarze wspólnie przygotowują posiłki.
Kuchnia zamknięta zapewnia bowiem gospodarzom sporo prywatności. Ukryje ponadto bałagan w przypadku niezapowiadanej wizyty rodziny czy znajomych. Dużym plusem kuchni zamkniętej jest również to, że zatrzymuje większość unoszonych się podczas gotowania zapachów, dzięki czemu te nie roznoszą się po całym domu.
Zamknięcie kuchni na resztę mieszkania czy domu to także zapewnienie sobie większej powierzchni na zamontowanie szafek górnych i dolnych. Jest to zatem rozwiązanie idealne dla osób, które posiadają wiele naczyń i akcesoriów kuchennych.
Urządzanie kuchni zamkniętej
Podczas aranżowania kuchni zamkniętej warto zastosować rozwiązania, które zapewnią jej optymalną funkcjonalność oraz miłą dla oka estetykę. Możliwość zamontowania dużej ilości szafek pozwala na uwolnienie od naczyń i sprzętów blaty kuchenne.
W zamkniętej kuchni sprawdzi się zatem zabudowany piekarnik czy mikrofalówka. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować inne sprzęty, na które w kuchni otwartej szkoda byłoby miejsca, na przykład szufladę próżniową. Kuchnia zamknięta pozwala również na zamontowanie długiego blatu roboczego, a nierzadko również ustawienia stołu, który zmieści domowników podczas posiłku czy porannej kawy.
Kuchnia zamknięta – kolorystyka wnętrz
Zastosowanie odpowiednich kolorów i stylu ma ogromne znaczenie w każdym pomieszczeniu, również w zamkniętej kuchni. Niewielka będzie potrzebowała jasnych barw, które optycznie ją powiększą. Wtedy warto pomyśleć o stylu skandynawskim w kuchni. Odpowiednim motywem może okazać się również styl angielski, charakteryzujący się zabudową aż po sam sufit. Dzięki temu znajdzie się więcej miejsca na przechowywanie naczyń i akcesoriów kuchennych.
Większe kuchnie zamknięte pozwolą na zabawę kolorem lub zabudowę w ciemniejszych barwach. Styl nowoczesny łączy bowiem różne kolory, które mogą nadać kuchni tajemniczej elegancji. Świetnym połączeniem jest złoto i ciemna zieleń lub granat.
Mała kuchnia zamknięta – jak ją zaaranżować?
Kuchnia zamknięta o niewielkim metrażu to tak, jak każde inne małe pomieszczenie w domu, duże wyzwanie. Najlepiej postawić wtedy na meble wąskie, ale maksymalnie funkcjonalne. Przyda się szuflada cargo czy dodatkowy wysuwany blat pod blatem właściwym. Małą i wąską kuchnię zamkniętą najlepiej zabudować z dwóch stron, na dłuższych ścianach. Wtedy łatwe będzie poruszanie się i korzystanie z wszystkich szafek.