Kupiłam przed porodem specjalny stanik do karmienia, który okazał się za mały

Okres ciąży i karmienia to czas prawdziwej rewolucji dla piersi. W trakcie ciąży piersi mogą wielokrotnie zmieniać swoją wielkość, a już przed porodem aktywność podejmują gruczoły mleczne, przygotowując się do produkcji pokarmu.

24.11.2012 | aktual.: 04.01.2013 10:36

Okres ciąży i karmienia to czas prawdziwej rewolucji dla piersi. W trakcie ciąży piersi mogą wielokrotnie zmieniać swoją wielkość, a już przed porodem aktywność podejmują gruczoły mleczne, przygotowując się do produkcji pokarmu. Wszelkie kłopoty związane z doborem bielizny na czas ciąży i do karmienia mają swoją przyczynę w tym, że nie da się przewidzieć, kiedy i jak bardzo biust się zmieni.

Pewne jest tylko to, że piersi zwiększą swoją objętość – prawie, bo są także kobiety, u których zmiana ta jest bardzo nieznaczna. W większości przypadków w pierwszym okresie po porodzie piersi są największe. Nie jest możliwe dobre dopasowanie stanika do karmienia przed porodem. Nie wolno także chodzić w za małym biustonoszu. Ucisk na piersi może spowodować brak drożności kanalików mlecznych, a to z kolei może doprowadzić do bolesnego zapalenia, szczególnie jeśli biustonosz jest na fiszbinach.

Odradzamy jednak także chodzenie bez biustonosza. Po pierwsze dlatego, że w okresie kilku pierwszych tygodni karmienia produkcja pokarmu nie jest jeszcze dokładnie dopasowana do potrzeb malucha, mogą zdarzać się nawały pokarmu, a w związku z tym bolesność piersi - dobre podtrzymanie przynosi wtedy ulgę. Po drugie, pamiętajmy, że kanaliki mleczne mogą znajdować się także pod pachami lub pod piersiami – jeśli biust bez stanika opada nieco w stronę brzucha, może to wywołać ich niedrożność.

Biustonosz do karmienia najlepiej jest dobrać kilka tygodni po porodzie, kiedy laktacja się już trochę ustabilizuje. Ten biustonosz, który już kupiłaś, może się przydać w późniejszym okresie, kiedy poporodowe nawały pokarmu miną, możliwe, że biust się zmniejszy. Oczywiście do czasu, kiedy będzie można dobrać docelowy rozmiar, także trzeba w czymś chodzić – na ten okres proponujemy kupić biustonosz do karmienia całkowicie miękki, bez fiszbin – wtedy, nawet jeśli piersi będą zmieniały rozmiar w ciągu doby, nie grozi im ucisk drutów, a pojemność miseczek można w pewnym stopniu wyregulować ramiączkami. Pamiętaj, aby przy dobieraniu biustonosza uwzględnić w rozmiarze miseczek miejsce na wkładki laktacyjne – na zakupy zabierz ze sobą parę zapasowych wkładek i mierz biustonosze wraz z nimi. Musisz także brać pod uwagę, czy w momencie mierzenia jesteś tuż po karmieniu, czy przed, jest to szczególnie ważne, jeśli twój biust znacznie zmienia swoją wielkość w zależności od stopnia napełnienia pokarmem.

Jeśli masz duży biust, możesz aż tak bardzo tego nie odczuwać, natomiast jeśli piersi są niewielkie, często dobowe skoki rozmiarowe są znaczne (jest to oczywiście pewne uogólnienie, ale mały biust to po prostu fizycznie mniej miejsca na nagromadzenie pokarmu, a jego ilość nie zależy przecież od wielkości piersi).

Jeżeli jesteś po karmieniu i wiesz, że biust się powiększy, nie kupuj biustonosza z idealnie dopasowaną miseczką, uwzględnij niewielki zapas, jednak nie za duży – taki, aby w miseczkach było nieco luzu, ale aby piersi były podtrzymane i uniesione. Wybieraj modele, których miseczki uszyte są z miękkiego, delikatnego materiału, który się odrobinę naciąga przy wzroście piersi.

Jednak ostrzegamy przed uleganiem pokusie, aby kupić biustonosz z miseczkami z bardzo elastycznego materiału – tak zwane biustonosze „rosnące razem z biustem”, często oznakowane rozmiarówką konfekcyjną (bez uwzględnienia różnych zestawień wymiarów w biuście i pod biustem!) nie zapewniają niemal żadnego podtrzymania – poddają się biustowi, zamiast go podpierać. Jeżeli nie jesteś pewna, jaki stanik wybrać, wybierz się do brafitterki, która pomoże ci w wyborze odpowiedniego rozmiaru i modelu. Pamiętaj jednak, że mimo dużej wiedzy. to nie brafitterka, lecz ty najlepiej znasz swoje piersi, wiesz, w czym ci wygodnie, i jak twoje piersi zachowują się pomiędzy jednym a drugim karmieniem. Postaraj się zarezerwować sobie na taką wizytę przynajmniej pół godziny, aby w spokoju przymierzyć staniki i dobrać taki, który ułatwi ci karmienie i zapewni komfort.

biustonoszstanikkarmnik
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)