Kupujesz takie sałaty? Oto co się w nich kryje

Kupujesz takie sałaty? Oto co się w nich kryje

Kupujesz sałatę z takim napisem? Uważaj
Kupujesz sałatę z takim napisem? Uważaj
Źródło zdjęć: © Getty Images | CHRIS RATCLIFFE
10.02.2023 21:44, aktualizacja: 11.02.2023 12:21

Jeżeli należycie do wielbicieli najróżniejszych sałat, które są pakowane w folie i oznaczone jako umyte, powinniście na nie uważać. Sylwia Panek, która jest chemiczką, zamieściła na swoim profilu na Instagramie alarmujący post.

Sałaty pakowane w folie są jednymi z najczęściej kupowanych przez klientów. Wydają się być bezpieczniejsze i czystsze, a te, które są jeszcze opatrzone napisem "umyte" czy "gotowe do użycia", wzbudzają największe zainteresowanie. Wielu z nas kieruje się tymi napisami i mimo wszystko nie myje sałat po wyciągnięciu ich z folii. Dlaczego to błąd?

Myj każdą sałatę

Temat sklepowych sałat z napisem "umyte" podjęła na swoim profilu na Instagramie Sylwia Panek, znana jako Mama Chemik. To właśnie ona ostrzegła w swoim poście, że niezależnie od napisu na folii, zawsze powinniśmy dokładnie umyć każdą kupioną sałatę.

"Jeśli kupujecie pakowaną w folię sałatę z napisem 'myta' to prawdopodobnie w zębach nie będzie zgrzytał wam piach, ale liczba bakterii może stwarzać niebezpieczeństwo, dlatego takie sałaty zawsze należy myć!" - czytamy w instagramowym wpisie Panek.

To, że na rukoli czy roszponce zapakowanej w folię umieszczono napis "umyte" wcale nie oznacza, że są one pozbawione szkodliwych dla naszego zdrowia bakterii.

"Te przecież są wszędzie wokół nas, a znaczenie ma też ich liczba. A w takim foliowym, szczelnie zamkniętym opakowaniu te bakterie mogą się namnażać" - dodała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zawsze myj te produkty

Chemiczka zwróciła w swoim wpisie także uwagę na inne produkty - kiełki, które są także pakowane w folię i bardzo często niemyte przed zjedzeniem, owoce oraz warzywa. Poprzez ich dokładnie mycie pozbywamy się zarówno pestycydów, jak i wspomnianych bakterii oraz wirusów i pasożytów. Dzięki temu się nimi nie zatruwamy.

"Przypomnę, że w 2016 roku w Wielkiej Brytanii około 150 osób zatruło się paczkowaną sałatą, a dwie zmarły" - podsumowała w poście Sylwia Panek, ostrzegając internautów.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta