Blisko ludziKwarantanna a izolacja. Czym się różnią?

Kwarantanna a izolacja. Czym się różnią?

Testy na koronawirusa
Testy na koronawirusa
Źródło zdjęć: © Getty Images
Anna Podlaska
16.10.2020 12:24

Tysiące zakażonych Polaków każdego dnia musi mierzyć się z nową rzeczywistością. By wyhamować rozprzestrzenianie się koronawirusa, zaleca się stosowanie dystansu społecznego, noszenie maseczek i dezynfekowanie dłoni. Niestety to i tak może nie uchronić nas przed chorobą. Warto wiedzieć, co robić, kiedy trafimy na kwarantannę, lub zostaniemy skierowani na izolację.

"Mamy 7705 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - poinformowało w piątek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 12 osób, natomiast z powodu współistnienia zakażenia z innymi schorzeniami zmarło 120 osób. Liczby pokazują, że sytuacja nie prędko zostanie ustabilizowana. Trzeba wiedzieć, jak funkcjonować w nowej rzeczywistości.

Kwarantanna, kogo dotyczy?

Kwarantanną objęte są osoby podejrzane o kontakt z kimś chorym czy zakażonym SARS-CoV-2. Na kwarantannę kieruje nas sanepid. Później sami mamy obowiązek poinformować policję, że ją odbywamy, a sanepid o domownikach, którzy również z nami będą ją przechodzić.

Kiedy znajdujemy się na kwarantannie bezwzględnie nie można opuszczać mieszkania. Nie ma mowy o wyjściu na spacer, wyprowadzeniu psa, zapaleniu papierosa przed drzwiami klatki schodowej. Co innego jeżeli mieszkamy w domu jednorodzinnym. Jeżeli trafiliśmy na kwarantannę, to podlegają jej także wszystkie osoby, które z nami mieszkają.

Okres kwarantanny trwa obecnie 10 dni. Ten czas dotyczy osób, które nie wykazują oznak choroby, nie mają infekcji, kaszlu, gorączki, problemów z oddychaniem.

W czasie kwarantanny należy dbać o zdrowie i monitorować temperaturę. W razie pytań i wątpliwości należy dzwonić do lekarza rodzinnego.

Izolacja, kogo dotyczy?

Izolacja dotyczy osób zakażonych koronawirusem. Na izolację kieruje nas lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Możemy chorować w domu lub w szpitalu – wszystko zależy od tego, w jaki sposób przechodzimy zakażenie.

Ile trwa izolacja?

Jeśli mamy objawy zakażenia koronawirusem, koniec izolacji następuje po 3 dniach bez objawów i gorączki, jednak nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia, kiedy wystąpiły objawy zakażenia. Izolację może zawsze przedłużyć nasz lekarz.

Jeśli jesteśmy zakażeni bezobjawowo, izolacja kończy się po 10 dniach od daty, gdy otrzymaliśmy dodatni wynik testu na SARS-CoV-2. Lekarz może zawsze przedłużyć ten okres, zarówno w czasie teleporady, jak i na wizycie domowej.

Źródło: Onet.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także