Kwas salicylowy w kosmetyce. Tonik, krem i peeling salicylowy
Kwas salicylowy jest jedną z substancji, które pomagają w leczeniu zmian skórnych takich jak trądzik. Najczęściej spotykamy go w formie toniku, kremu czy peelingu salicylowego. Jak działa?
14.08.2018 | aktual.: 24.02.2019 17:53
Kwas salicylowy - charakterystyka
Z medycznego punktu widzenia kwas salicylowy zaliczany jest do grupy beta-hydrokwasów określanych skrótem BHA, który np. w dermatologicznych zastosowaniach występuje w stężeniu ok. 2 proc. W takim przypadku jego działanie opiera się na procesie keratolitycznym, podczas którego eliminacja wyniszczonych komórek jest znacznie szybsza.
Dzięki temu, odblokowaniu ulegają mieszki włosowe nazywane porami, a sam kwas salicylowy, który przenika w dalsze warstwy skórne, łagodzi stany zapalne i ułatwia transport sebum na zewnątrz skóry.
Co więcej, dzięki kwasowi salicylowemu możliwe jest zmniejszenie przetłuszczania się włosów, co znacznie ułatwia walkę z łupieżem. Dobrym przykładem są w tym przypadku również dermokosmetyki w postaci szamponów przeciwłupieżowych, które posiadają w składzie zwiększoną zawartość kwasu salicylowego.
Kwas salicylowy – zastosowanie
Najczęstszym zastosowaniem kwasu salicylowego jest wytwarzanie kwasu acetylosalicylowego, który w medycynie stosuje się np. do produkcji aspiryny. Natomiast w kosmetyce kwas salicylowy wykorzystuje się w wielu produktach, których przeznaczeniem jest pielęgnacja cery trądzikowej. Doskonałym przykładem może być tonik z kwasem salicylowym oraz krem z kwasem salicylowym.
Ich głównymi funkcjami jest: usuwanie przebarwień oraz blizn potrądzikowych, odblokowanie porów, dzięki czemu zostaje zmniejszone ryzyko wystąpienia stanów zapalnych oraz usuwanie nadmiaru sebum i złuszczonego naskórka.
Ponadto toniki i kremy z kwasem salicylowym poprawiają elastyczność skóry oraz znacznie poprawiają jej strukturę i koloryt. Mimo pozytywnych efektów należy pamiętać, że kosmetyki z kwasem salicylowym oraz sam kwas salicylowy zaleca się stosować z rozwagą, a najlepiej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem dermatologiem, który pomoże dobrać i skomponować odpowiedni zestaw produktów.
Peeling salicylowy
Jednym ze skutecznych sposobów walki z trądzikiem jest domowy peeling salicylowy. Podczas przeprowadzania zabiegu usunięta zostaje wierzchnia warstwa naskórka oraz nadmiar sebum, co pozwala cieszyć się pierwszymi efektami po ok. 8 zabiegach wykonywanych regularnie co tydzień.
Należy również pamiętać, że po zabiegu z wykorzystaniem kwasu salicylowego nie powinno się wystawiać twarzy na działanie promieni słonecznych oraz odwiedzać solarium. Ponadto na skórę przez najbliższy miesiąc powinno się stosować wyłącznie kremy wyposażone w filtry o wysokiej przepuszczalności, a sam zabieg nie powinien być wykonywany na bardzo ciemnej skórze, ponieważ może spowodować trwałe przebarwienia.