Trwa ładowanie...
dlbc2jl

Kwas salicylowy w kosmetyce. Tonik, krem i peeling salicylowy

Kwas salicylowy jest jedną z substancji, które pomagają w leczeniu zmian skórnych takich jak trądzik. Najczęściej spotykamy go w formie toniku, kremu czy peelingu salicylowego. Jak działa?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kwas salicylowy to jest powszechnie stosowany do leczenia skutków trądziku.
Kwas salicylowy to jest powszechnie stosowany do leczenia skutków trądziku. (123RF)
dlbc2jl

Kwas salicylowy - charakterystyka

Z medycznego punktu widzenia kwas salicylowy zaliczany jest do grupy beta-hydrokwasów określanych skrótem BHA, który np. w dermatologicznych zastosowaniach występuje w stężeniu ok. 2 proc. W takim przypadku jego działanie opiera się na procesie keratolitycznym, podczas którego eliminacja wyniszczonych komórek jest znacznie szybsza.

Dzięki temu, odblokowaniu ulegają mieszki włosowe nazywane porami, a sam kwas salicylowy, który przenika w dalsze warstwy skórne, łagodzi stany zapalne i ułatwia transport sebum na zewnątrz skóry.

dlbc2jl

Co więcej, dzięki kwasowi salicylowemu możliwe jest zmniejszenie przetłuszczania się włosów, co znacznie ułatwia walkę z łupieżem. Dobrym przykładem są w tym przypadku również dermokosmetyki w postaci szamponów przeciwłupieżowych, które posiadają w składzie zwiększoną zawartość kwasu salicylowego.

Kwas salicylowy – zastosowanie

Najczęstszym zastosowaniem kwasu salicylowego jest wytwarzanie kwasu acetylosalicylowego, który w medycynie stosuje się np. do produkcji aspiryny. Natomiast w kosmetyce kwas salicylowy wykorzystuje się w wielu produktach, których przeznaczeniem jest pielęgnacja cery trądzikowej. Doskonałym przykładem może być tonik z kwasem salicylowym oraz krem z kwasem salicylowym.

dlbc2jl

Ich głównymi funkcjami jest: usuwanie przebarwień oraz blizn potrądzikowych, odblokowanie porów, dzięki czemu zostaje zmniejszone ryzyko wystąpienia stanów zapalnych oraz usuwanie nadmiaru sebum i złuszczonego naskórka.

Ponadto toniki i kremy z kwasem salicylowym poprawiają elastyczność skóry oraz znacznie poprawiają jej strukturę i koloryt. Mimo pozytywnych efektów należy pamiętać, że kosmetyki z kwasem salicylowym oraz sam kwas salicylowy zaleca się stosować z rozwagą, a najlepiej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem dermatologiem, który pomoże dobrać i skomponować odpowiedni zestaw produktów.

Peeling salicylowy

Jednym ze skutecznych sposobów walki z trądzikiem jest domowy peeling salicylowy. Podczas przeprowadzania zabiegu usunięta zostaje wierzchnia warstwa naskórka oraz nadmiar sebum, co pozwala cieszyć się pierwszymi efektami po ok. 8 zabiegach wykonywanych regularnie co tydzień.

Należy również pamiętać, że po zabiegu z wykorzystaniem kwasu salicylowego nie powinno się wystawiać twarzy na działanie promieni słonecznych oraz odwiedzać solarium. Ponadto na skórę przez najbliższy miesiąc powinno się stosować wyłącznie kremy wyposażone w filtry o wysokiej przepuszczalności, a sam zabieg nie powinien być wykonywany na bardzo ciemnej skórze, ponieważ może spowodować trwałe przebarwienia.

dlbc2jl

Podziel się opinią

Share

dlbc2jl

dlbc2jl