Blisko ludziLaser może poprawić jakość życia seksualnego? Specjalista wyjaśnia

Laser może poprawić jakość życia seksualnego? Specjalista wyjaśnia

Laser może poprawić jakość życia seksualnego? Specjalista wyjaśnia
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Katarzyna Gileta

27.02.2018 14:15

Lekarze znaleźli nowy sposób na problemy wielu kobiet w okresie menopauzy. Terapia laserowa może pomóc ponownie cieszyć się seksem.

Suchość pochwy to częsty problem u kobiet w okresie menopauzy oraz po radioterapii i chemioterapii. Popęd seksualny zmniejsza się, pojawiają się trudności z osiągnięciem orgazmu, stosunki są bolesne. Lekarze zalecają wówczas stosowanie żeli nawilżających oraz terapię hormonalną. Jednak jak się okazuje, rozwiązaniem może być również terapia laserowa. Chodzi o lasery CO2, podobne do tych, których używa się w gabinetach medycyny estetycznej. Wiązka światła niszczy wierzchnią warstwę skóry i stymuluje produkcję nowych komórek w głębszych warstwach.

Kiedy kobieta przechodzi menopauzę, wyściółka pochwy staje się bardzo cienka i traci elastyczność. Pojawia się również problem z nawilżeniem. - Wiązka światła laserowego powoduje powstanie mikroskopijnych ran w tkance skórnej pochwy. Ta technologia jest często stosowana do odmładzania twarzy. Rany są bardzo małe. Nie jest więc potrzebne znieczulenie. Pacjentka nie czuje bólu. Kiedy laser emituje tę małą wiązkę, mechanizmy systemu gojenia się ran uruchamiają się. Tworzą się nowe włókna kolagenowe oraz naczynia krwionośne. W wyniku tego wyściółka pochwy odnawia się – tłumaczy dr Lauren Streicher z Centrum Medycyny Seksualnej i Menopauzy w Northwestern Medicine.

Zabieg trwa ok. 5 minut. Potrzeba trzech sesji, przeprowadzonych w odstępie sześciu tygodni. Poza żelem uśmierzającym ból, nie jest potrzebne żadne inne znieczulenie. Dr Streicher wyjaśnia, że sonda jest wprowadzana do pochwy. Wiązkę światła kieruje się także na zewnątrz. Terapia laserowa może pomóc złagodzić dysfunkcje seksualne, z którymi zmagają się kobiety.

Ból podczas stosunku jest skutkiem bocznym suchości pochwy. Jeśli zniweluje się ten problem, libido może wzrosnąć. - Ludzie nie chcą robić rzeczy, które sprawiają ból. Tak więc pośrednio lasery zwiększą libido. Jeśli pozbędziesz się bólu, staniesz się bardziej aktywna seksualnie – mówi specjalista. Dodatkowo lepsze ukrwienie genitaliów może poprawić jakość życia seksualnego. - Nie ma jeszcze naukowych dowodów na to, czy terapia laserowa pomaga zwalczyć anorgazmię. Jednak wiemy, że zwiększony przepływ krwi może pomóc osiągnąć orgazm – dodaje.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także