Laserem w zmarszczki
Laser jesienią - dlaczego właśnie wtedy? Bo skóra do zabiegu powinna być nieopalona, a po nim chroniona przed słońcem. Laser, naruszając strukturę skóry, uwrażliwia ją na promienie słoneczne.
12.10.2012 | aktual.: 07.06.2018 15:04
Chcesz odmłodzić twarz - spłycić zmarszczki, zniwelować przebarwienia i poprawić jędrność skóry? Jesień to idealna pora, by zdecydować się na zabiegi laserowe. Skóra do zabiegu powinna być nieopalona, a po nim chroniona przed słońcem. Laser, naruszając strukturę skóry, uwrażliwia ją na promienie słoneczne. Na szczęście w naszej strefie klimatycznej o mocne słońce późną jesienią niełatwo.
* Na czym polega laserowe odmładzanie?*
W największym skrócie: energia światła laserowego - o odpowiedniej mocy i długości fali - podgrzewa albo kaleczy skórę. A ta, naprawiając później zadane jej uszkodzenia, musi intensywnie zregenerować zniszczone włókna kolagenu.
Jest kilka rodzajów urządzeń do laserowego odmładzania skóry. Wybór odpowiedniego (lub decyzja o połączeniu różnych metod) zależy od tego, czy naszym wiodącym problemem będą zmarszczki, utrata jędrności czy posłoneczne przebarwienia.
Warto nadmienić, że w podobny sposób do lasera działają urządzenia nielaserowe typu IPL, tzw. intensywne źródło światła. Podgrzewają kolagen, w wyniku czego jego włókna skracają się i naprężają, co automatycznie ujędrnia skórę.
Co to jest laser frakcyjny?
Najpopularniejszym sposobem odmładzania skóry jest zastosowanie metody frakcyjnej. Polega ona na tym, że nie niszczy się całej wierzchniej warstwy skóry (jak w przypadku części zabiegów laserowych), ale tworzy na niej wzór równomiernie rozmieszczonych stref. Dopiero w te strefy kierowane jest światło lasera, które penetruje zarówno komórki tkanki podskórnej, jak i skóry właściwej. Tych mikrouszkodzeń skóry dokonuje się dwoma technikami: albo tworząc maleńkie otworki albo podgrzewając tkanki na określonych obszarach.
Przykładowy zabieg: Fraxel Laser re:store
Laser frakcyjny „dziurkuje” skórę tworząc na skórze siatkę mikrooparzeń. Gdy zaczynają się one goić, inicjują odbudowę prawidłowej tkanki łącznej w obrębie maleńkiej blizny. Ponieważ skóra wokół nie zostaje naruszona, gojenie następuje szybko, zabieg nie powoduje widocznych ran. Efektem jest poprawa napięcia skóry.
Cena: od 700 zł za pojedynczy zabieg. W zależności od stanu skóry i oczekiwanego efektu należałoby przeprowadzić serię 3 zabiegów w odstępach 2-4 tygodniowych.
Jak wygląda zabieg?
Po wykonaniu demakijażu na skórę nakłada się znieczulającą maść i specjalny żel, który ułatwia przesuwanie głowicy lasera po skórze. Sam zabieg wraz z przygotowaniami trwa ok. 45 minut. W jego trakcie będziemy czuć mocne rozgrzanie skóry, a po nim zaobserwujemy jej przekrwienie i zaczerwienienie. Może też wystąpić obrzęk. Po ok. trzech dniach rumień znika, skóra brązowieje, a naskórek zaczyna się złuszczać.
Zalety i wady
Zabiegi laserowe pobudzają regenerację skóry, która w naturalny sposób jest stymulowana do tego, by odbudować włókna kolagenu i elastyny. Pierwsze efekty widzimy po wygojeniu skóry, ale ich pełnię dopiero po 2-3 miesiącach.
Wady? Mimo miejscowego znieczulenia, a potem schładzania skóry, zabieg jest bolesny. Po wyjściu z kliniki twarz będzie zaczerwieniona i obrzęknięta i stan ten może utrzymywać się przez kilka dni. Należy więc zarezerwować sobie odpowiedni czas na rekonwalescencję i powrót do normalnych zajęć.
* Zanim zdecydujesz się na zabieg - mówi Krzysztof Miracki, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej (BeautymeD).*
- Przede wszystkim należy mieć pewność, że gabinet, który wybieramy, jest nadzorowany przez lekarza. Najlepiej, gdy będzie to klinika medycyny estetycznej, która ma odpowiednie certyfikaty - Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej lub Polskiego Towarzystwa Dermatologów Estetycznych i wydaną zgodę na wykonywanie zabiegów iniekcji, znieczulenia miejscowego czy ogólnego.
- Klinika nie powinna specjalizować się we wszystkich możliwych na rynku zabiegach. Powinniśmy też sprawdzić, na jakich urządzeniach dana klinika pracuje. Podanie na stronie internetowej lakonicznej informacji „laserowe usuwanie zmarszczek” nie świadczy o profesjonalnym podejściu.
- Wybierając lekarza wykonującego zabieg, dowiedzmy się, jaką ma praktykę. Doświadczenie lekarza jest podstawą udanego zabiegu.
- W dobrej klinice lekarz powinien nas wysłuchać, doradzić i ewentualnie zweryfikować nasze oczekiwania. Być może są powody, dla których dany zabieg naprawdę nie jest dla nas odpowiedni.
- Każdy zabieg powinien być poprzedzony konsultacją lekarską. To wtedy należy pytać o wszystko, co budzi jakąkolwiek wątpliwości. Lekarz powinien opowiedzieć zarówno o tym, jak będzie wyglądał sam zabieg, jak i o tym, jak będziemy wyglądały i czuły się od razu po: ile dni skóra będzie podrażniona, jak ją pielęgnować, czy następnego dnia będziemy mogły pójść do pracy, itd.
- Zabiegi wykonywane są po to, by wyglądać po nich lepiej. Każdy objęty jest gwarancją. Zapoznajmy się z nią szczegółowo.
(hm)/(kg)