Właściwości lecznicze mają zarówno jej kwiaty, jak i olejek - jeden z najlepszych olejków eterycznych.
Kwiaty lawendy mają właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne, działają antyreumatycznie i znieczulająco, hamują nadmierny rozwój flory bakteryjnej. Działają moczopędnie, wiatropędnie i napotnie oraz żółciotwórczo. Sprzyjają wydzielaniu soków trawiennych i wzmagają ruchy perystaltyczne jelit, uspokajają akcję serca i podnoszą jego odporność.
Przeciwdziałają wzdęciom i bólom brzucha spowodowanym nagromadzeniem gazów. Korzystnie wpływają na funkcjonowanie wątroby.
Kwiaty mają też działanie przeciwskurczowe, uspokajające i nasenne - wystarczy trzymać lawendę w wazonie, blisko łóżka. Służą do sporządzania toników przeznaczonych dla wrażliwej i delikatnej skóry. Przyśpieszają regenerację naskórka, działają przeciwtrądzikowo.
Cudowna moc olejku
Olejek lawendy ma wiele cudownych zastosowań. Jest jednym z najlepszych olejów znanych leczniczych, olejek lawendowy ma chemicznie bardzo skomplikowaną strukturę składającą się z ponad 150 aktywnych składników, co wyjaśnia jego skuteczność w wielu schorzeń od ukąszenia owadów po reumatyzm.
Podany doustnie dobrze działa na przewód pokarmowy; jest wydalany częściowo z moczem, a częściowo przez płuca z wydychanym powietrzem. Jest stosowany leczniczo, jako składnik perfum, wód toaletowych, mydeł toaletowych i lekarstw oraz jako przyprawa. Można go nakładać bezpośrednio na skórę, bez rozcieńczania.
W lecznictwie naturalnym olejek lawendowy używany jest do wcierań w bólach mięśniowych, stawowych i zapaleniu korzonków nerwowych, a także na miejsca stłuczone, zwichnięcia, dotknięte paraliżem. W Bułgarii olejek lawendowy stosuje się w stomatologii. Dobry jest do inhalacji przy nieżycie nosa, zapaleniu krtani i płuc. W przypadku kaszlu można natrzeć nim gardło.
Pięć kropli olejku na cukrze poprawia apetyt oraz trawienie, usuwa mdłości. Z kolei 40 kropli olejku podanych trzy razy dziennie na łyżce przegotowanej wody działa moczopędnie.
Lotne wydzieliny olejku lawendowego (opary) w ciągu dwunastu godzin niszczą pneumokoki i paciorkowce.
Relaksuje i dezynfekuje
W stanach zmęczenia czy silnych nerwów warto wziąć lawendową kąpiel - na litr wody dajemy 30 gramów kwiatów. Lawendę należy najpierw zalać wrzącą wodą, przykryć i zaparzać przez 20 minut. Przecedzić i dodać kąpieli. Taka kąpiel hamuje również nadmierną potliwość.
Olejkiem lawendowym (czystym) można nacierać miejsca ukąszeń owadów. Warto go też wmasować w obszary obolałe w wyniku skręcenia. Masaż z zastosowaniem olejku ma działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne. Mydło lawendowe natomiast zmiękcza skórę i działa dezynfekująco.
Ujędrnia i wygładza
Ma właściwości przeciwbakteryjne i pięknie, relaksująco pachnie, znakomicie wygładza skórę. Relaksującą i odświeżającą maseczkę z lawendy można wykonać samemu w domu.
Do wykonania maseczki lawendowej potrzebujemy: garść suszonych kwiatów lawendy, odrobinę wrzątku, łyżkę mąki lub glinki kosmetycznej.
Suszone kwiaty lawendy zalewamy niewielką ilością wrzątku i zostawiamy do przestygnięcia. Do mieszanki dobrze jest dodać łyżkę mąki lub glinki kosmetycznej, wtedy uzyskamy gęstszą konsystencję. Na oczyszczoną skórę twarzy nakładamy maseczkę. Zmywamy po ok. 20 minutach letnią wodą.
Maseczka lawendowa działa znakomicie na skórę - jest ona rozjaśniona, a zaczerwienienia po wypryskach są mniejsze. Posiada także właściwości ujędrniające i wygładzające - dając efekt odmładzający.
(gabi/mtr), kobieta.wp.pl