Leczenie migreny i uśmierzanie bólu

Bóle migrenowe to nie tylko powtarzalne, pulsujące bóle głowy. Chorobie zazwyczaj towarzyszą inne uciążliwe objawy, dlatego szukając skutecznej metody walki z migreną nie powinniśmy ograniczać się do środków wyłącznie przeciwbólowych. Zamiast tego warto poszukać rozwiązań kompleksowych.

Leczenie migreny i uśmierzanie bólu
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta

Bóle migrenowe to nie tylko powtarzalne, pulsujące bóle głowy. Chorobie zazwyczaj towarzyszą inne uciążliwe objawy, dlatego szukając skutecznej metody walki z migreną nie powinniśmy ograniczać się do środków wyłącznie przeciwbólowych. Zamiast tego warto poszukać rozwiązań kompleksowych.

Warto wiedzieć więcej na temat migreny, aby świadomie obserwować swoje dolegliwości. Powiązanie bólu głowy z innymi objawami towarzyszącymi np. nudnościami, nadwrażliwością na dźwięk i światło daje nam jasny sygnał, że możemy mieć do czynienia z migreną. Ból migrenowy to ból powtarzalny i długo trwający. Ma charakter przeszywającego pulsowania. Zazwyczaj ból migrenowy pojawia się nagle i z dużą siłą, dlatego chcąc go zneutralizować, chętnie sięgamy po popularne leki przeciwbólowe. Niestety te zmniejszają jedynie intensywność bólu głowy, a rzadko działają na objawy towarzyszące migrenie, takie jak światłowstręt, dźwiękowstręt czy nundości.

Krok pierwszy – porada specjalisty

Podstawowym problemem, który obserwujemy jest bagatelizowanie migreny. Wielu osobom bóle głowy nie wydają się czymś niebezpiecznym, dlatego zamiast szukać skutecznych i kompleksowych leków, kupują zwykłe środki przeciwbólowe i zażywają według własnego uznania. By walka z migreną była skuteczna, warto powiększyć wiedzę na jej temat i zasięgnąć pomocy farmaceuty. Farmaceuta z pewnością doradzi najlepsze rozwiązanie, zalecając właściwy lek, działający nie tylko na ból głowy, ale także inne objawy migreny, zwracając jednocześnie uwagę na bezpieczeństwo i właściwe stosowania leku.

Krok drugi – przyjmowanie leków kompleksowych

Wiedząc, że naszym problemem jest migrena, łatwiej jest przeciwdziałać objawom choroby lub doraźnie je likwidować. Najpopularniejszą formą walki z bólem są dostępne bez recepty środki przeciwzapalne. To niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak kwas acetylosalicylowy czy ibuprofen. Niestety oprócz bólu nie likwidują one innych objawów np. nudności czy światłowstrętu. Z tego powodu często trzeba równolegle z nimi zażywać np. leki przeciwwymiotne. W takim przypadku najwygodniejszą metodą walki z migreną i bólem wydają się być leki złożone, działające na różne objawy tego schorzenia. Są one połączeniem substancji przeciwzapalnej, przeciwbólowej i kofeiny, wspomagającej ich działanie. To połączenie skutkuje ni e tylko redukcją bólu głowy, ale także eliminacją objawów towarzyszących, jak nudności i nadwrażliwość na światło i dźwięk. Aby zwiększyć skuteczność leków stosowanych na migrenę, leki należy przyjmować zaraz po pojawieniu się pierwszych objawów choroby.

Krok trzeci – naturalne metody walki z bólem

Aby redukować dotkliwy wpływ migreny na codzienne życie, równolegle z przyjmowaniem leków należy zadbać o zmianę stylu życia na zdrowszy (właściwa dieta, unikanie stresu, długi sen, aktywność fizyczna). Aby nie przyczynić się do wystąpienia ataku migreny można zastosować rozmaite techniki relaksacyjne, zabiegi medycyny naturalnej i unikać czynników wyzwalających ataki migreny.

AK

Dane statystyczne pochodzą z badania „Migrena w Polsce” przeprowadzonego przez MECGlobal na zlecenie firmy Novartis, próba badawcza 2116 Polaków w wieku 15+ oraz zhttp://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs277/en/ [Stan z: Maj 2012]

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)