Leczenie migreny i uśmierzanie bólu

Leczenie migreny i uśmierzanie bólu

Leczenie migreny i uśmierzanie bólu
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta
23.07.2013 12:06, aktualizacja: 23.07.2013 19:01

Bóle migrenowe to nie tylko powtarzalne, pulsujące bóle głowy. Chorobie zazwyczaj towarzyszą inne uciążliwe objawy, dlatego szukając skutecznej metody walki z migreną nie powinniśmy ograniczać się do środków wyłącznie przeciwbólowych. Zamiast tego warto poszukać rozwiązań kompleksowych.

Bóle migrenowe to nie tylko powtarzalne, pulsujące bóle głowy. Chorobie zazwyczaj towarzyszą inne uciążliwe objawy, dlatego szukając skutecznej metody walki z migreną nie powinniśmy ograniczać się do środków wyłącznie przeciwbólowych. Zamiast tego warto poszukać rozwiązań kompleksowych.

Warto wiedzieć więcej na temat migreny, aby świadomie obserwować swoje dolegliwości. Powiązanie bólu głowy z innymi objawami towarzyszącymi np. nudnościami, nadwrażliwością na dźwięk i światło daje nam jasny sygnał, że możemy mieć do czynienia z migreną. Ból migrenowy to ból powtarzalny i długo trwający. Ma charakter przeszywającego pulsowania. Zazwyczaj ból migrenowy pojawia się nagle i z dużą siłą, dlatego chcąc go zneutralizować, chętnie sięgamy po popularne leki przeciwbólowe. Niestety te zmniejszają jedynie intensywność bólu głowy, a rzadko działają na objawy towarzyszące migrenie, takie jak światłowstręt, dźwiękowstręt czy nundości.

Krok pierwszy – porada specjalisty

Podstawowym problemem, który obserwujemy jest bagatelizowanie migreny. Wielu osobom bóle głowy nie wydają się czymś niebezpiecznym, dlatego zamiast szukać skutecznych i kompleksowych leków, kupują zwykłe środki przeciwbólowe i zażywają według własnego uznania. By walka z migreną była skuteczna, warto powiększyć wiedzę na jej temat i zasięgnąć pomocy farmaceuty. Farmaceuta z pewnością doradzi najlepsze rozwiązanie, zalecając właściwy lek, działający nie tylko na ból głowy, ale także inne objawy migreny, zwracając jednocześnie uwagę na bezpieczeństwo i właściwe stosowania leku.

Krok drugi – przyjmowanie leków kompleksowych

Wiedząc, że naszym problemem jest migrena, łatwiej jest przeciwdziałać objawom choroby lub doraźnie je likwidować. Najpopularniejszą formą walki z bólem są dostępne bez recepty środki przeciwzapalne. To niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak kwas acetylosalicylowy czy ibuprofen. Niestety oprócz bólu nie likwidują one innych objawów np. nudności czy światłowstrętu. Z tego powodu często trzeba równolegle z nimi zażywać np. leki przeciwwymiotne. W takim przypadku najwygodniejszą metodą walki z migreną i bólem wydają się być leki złożone, działające na różne objawy tego schorzenia. Są one połączeniem substancji przeciwzapalnej, przeciwbólowej i kofeiny, wspomagającej ich działanie. To połączenie skutkuje ni e tylko redukcją bólu głowy, ale także eliminacją objawów towarzyszących, jak nudności i nadwrażliwość na światło i dźwięk. Aby zwiększyć skuteczność leków stosowanych na migrenę, leki należy przyjmować zaraz po pojawieniu się pierwszych objawów choroby.

Krok trzeci – naturalne metody walki z bólem

Aby redukować dotkliwy wpływ migreny na codzienne życie, równolegle z przyjmowaniem leków należy zadbać o zmianę stylu życia na zdrowszy (właściwa dieta, unikanie stresu, długi sen, aktywność fizyczna). Aby nie przyczynić się do wystąpienia ataku migreny można zastosować rozmaite techniki relaksacyjne, zabiegi medycyny naturalnej i unikać czynników wyzwalających ataki migreny.

AK

Dane statystyczne pochodzą z badania „Migrena w Polsce” przeprowadzonego przez MECGlobal na zlecenie firmy Novartis, próba badawcza 2116 Polaków w wieku 15+ oraz zhttp://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs277/en/ [Stan z: Maj 2012]

Źródło artykułu:WP Kobieta