FitnessLemoniady ziołowe - zdrowe i orzeźwiające na upalne dni

Lemoniady ziołowe - zdrowe i orzeźwiające na upalne dni

Lemoniady ziołowe - zdrowe i orzeźwiające na upalne dni

Gaszą pragnienie, orzeźwiają, przynoszą ulgę w gorące dni. Ziołowe lemoniady są nie tylko smaczne, ale przede wszystkim bardzo zdrowe. Przygotujemy je w kilka minut. Sprawdźmy, dlaczego warto je pić.

Gaszą pragnienie, orzeźwiają, przynoszą ulgę w gorące dni. Ziołowe lemoniady są nie tylko smaczne, ale przede wszystkim bardzo zdrowe. Przygotujemy je w kilka minut. Sprawdźmy, dlaczego warto je pić.

W upalne dni, nawet nie podejmując intensywnego wysiłku, pocimy się obficie. Pocenie się jest fizjologiczną metodą chłodzenia organizmu. Tracimy przy tym dużo wody i często czujemy pragnienie. Warto regularnie sięgać po płyny, by nie dopuścić do odwodnienia. Stan ten objawia się zmęczeniem, uczuciem suchości w ustach, bólem głowy, osłabieniem. Mogą wystąpić też wymioty i biegunka. Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne, ponieważ zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Latem szukamy produktów, które skutecznie ugaszą pragnienie. Najgorszym wyborem są słodkie napoje gazowane. Zawierają wiele cukru oraz sztuczne substancje barwiące i smakowe. Brakuje im za to składników odżywczych, których potrzebujemy, ponieważ wraz z potem wydalamy z organizmu minerały i witaminy.

Małgorzata Brzezińska/(mtr), WP Kobieta

1 / 5

Zdrowa alternatywa

Obraz
© 123RF

Zdrową i tanią alternatywą dla słodkich, gazowanych napojów są ziołowe lemoniady. Należy je pić w upały, ponieważ dostarczają niewielu kalorii, świetnie gaszą pragnienie, mają mnóstwo składników odżywczych.

Możemy je przygotować samodzielnie w domu. Warto więc wybrać się do sklepu zielarskiego po: miętę, melisę, lipę, pokrzywę lub głóg oraz do warzywniaka po ulubione sezonowe owoce. Świetnie sprawdzą się: cytryny, pomarańcze, truskawki, grejpfruty, maliny. Charakterystycznego smaku napojom doda odrobina imbiru lub pieprzu cayenne. Jeśli musimy dosłodzić napój, wybierzmy miód, syrop z agawy, ksylitol albo stewię. Lepiej unikać białego cukru i sztucznych substancji słodzących. Lemoniadę warto przygotować w dwulitrowym dzbanku i popijać przez cały dzień.

Lemoniady to również stały punkt menu restauracji i kawiarni. Polacy chętnie zamawiają świeżo przyrządzane napoje. Warto dopytać kelnera, czy zawierają cukier i poprosić o wersję "fit".

2 / 5

Lemoniada z miętą, limonką, imbirem i miodem

Obraz
© 123RF

Mięta to jedno z najpopularniejszych ziół. Doskonale chłodzi, odświeża oddech i gasi pragnienie. Zawiera olejek eteryczny, flawonoidy oraz kwasy fenolowe. Reguluje pracę układu trawiennego i działa antybakteryjnie.

Poza tym pomaga się odprężyć. By przygotować dzbanek lemoniady miętowej, potrzebujemy: 2 litry wody niegazowanej, dwie limonki, pokrojone w plasterki, niewielki kawałek świeżego imbiru i łyżkę miodu oraz garść listków świeżej mięty. Możemy dodać też kilka listków świeżej melisy.

3 / 5

Lemoniada z pokrzywą, cytryną, pomarańczą

Obraz
© 123RF

Pokrzywa ma dosyć mdły smak, dlatego lemoniadę warto wzbogacić orzeźwiającym aromatem cytrusów. Napój skutecznie gasi pragnienie i dostarcza wielu witamin. Pokrzywa to bogactwo wapnia, żelaza, fosforu, witamin A, B2, C, K i E.

Obniża poziom cukru i pomaga oczyścić organizm toksyn, warto ją pić, by utrzymać dobrą figurę. Ma działanie antyhistaminowe, więc chroni przed alergiami, na które w lecie jesteśmy szczególnie narażeni. By przygotować lemoniadę, musimy zaparzyć napar z pokrzywy - 1 łyżkę zalać wrzącą wodą i zaparzać przez 5 minut. Następnie przelewamy napar do dzbanka, dodajemy sok wyciśnięty z pomarańczy i cytryny, dolewamy 1,5 litra wody niegazowanej. Całość mieszamy i słodzimy ksylitolem według uznania.

4 / 5

Lemoniada z lipy i cytryny

Obraz
© 123RF

Orzeźwiający napój o pięknym żółtym odcieniu i bogatym smaku może stać się hitem lata. Naturalna, miodowa słodycz lipy i kwaskowość cytryny idealnie się uzupełniają. By przygotować lemoniadę, musimy sparzyć i pokroić w plasterki dwie cytryny.

Następnie przekładamy je do szklanego dzbanka. 1 łyżkę suszonych kwiatów lipy zalewamy szklanką wrzątku i parzymy przez 20 minut, następnie przelewamy do dzbanka z pokrojoną cytryną, dolewamy 1,5 litra wody mineralnej. Lipa ma działanie moczopędne przez co pomaga oczyścić organizm z toksyn i schudnąć.

5 / 5

Lemoniada ze świeżych kwiatów czarnego bzu

Obraz
© 123RF

By przygotować pyszny napój, musimy zerwać 8 baldachów kwiatów czarnego bzu, dodać skórkę startą z jednej cytryny, zalać dwoma litrami wody i odstawić na noc do lodówki. Na drugi dzień wystarczy posłodzić lemoniadę stewią lub ksylitolem.

Oczywiście z każdego połączenia wody, świeżej mięty i sezonowych owoców - wedle naszego upodobania - zamieni się w pyszny, gaszący pragnienie napój. Nie bójmy się eksperymentować ze smakami.

Małgorzata Brzezińska/(mtr), WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)