FitnessLitoterapia - co to takiego?

Litoterapia - co to takiego?

Litoterapia - co to takiego?
26.01.2006 17:11, aktualizacja: 28.05.2010 11:04

Właściwości lecznicze kamieni fascynują ludzkość od wieków. Wierzymy, że chronią przed śmiercią, uodparniają na działanie trucizn.

O ich wpływie na kondycję fizyczną i psychiczną byli przekonani Babilończycy już 3 tysiące lat p.n.e., a także Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Starożytni medycy i astrologowie polecali noszenie kamieni jako niezawodny sposób na zdrowie. Do dziś w wielu krajach afrykańskich wędrowni medycy podają maleńkie dawki diamentowego proszku z mlekiem lub cukrem zamiast antybiotyku. A bogaci Hindusi piją z mlekiem starte na proszek szmaragdy, perły, szafiry i rubiny. Współczesna medycyna też sięga do starożytnych metod, np. wiele leków homeopatycznych zawiera śladowe ilości kamieni szlachetnych. Modne stało się również leczenie nimi, zwane litoterapią. *
*
Wisiorki, bransoletki, okłady *Odpowiednio dobrane minerały, np. kryształ górski, mogą zlikwidować negatywne promieniowanie komputera i telewizora. A noszone na ciele korzystnie wpływają na organizm. Pozytywna energia wysyłana przez kamienie sprzyja zachowaniu wewnętrznej równowagi i działa leczniczo. N
ajlepiej, gdy kamień dotyka ciała, najbliżej chorego miejsca. Gdy chcemy wyleczyć tarczycę lub oskrzela, nośmy wisior z odpowiednim minerałem. Przy reumatyzmie lepszy jest pierścień i bransoleta, a na kłopoty z krążeniem bransoletka na lewym nadgarstku. Bóle może złagodzić położenie kamienia na bolącym miejscu i delikatne pocieranie nim skóry. Dobre efekty daje też obracanie minerału w dłoni.* Kamienie można również wykorzystać do naładowania energią wody pitnej, a także używanej do okładów i przemywań. Najpierw kolorowy kamyk trzeba opłukać pod silnym strumieniem zimnej wody, potem włożyć go do szklanego naczynia wypełnionego wodą mineralna lub źródlaną i zostawić na parę godzin.

Właściwości lecznicze niektórych kamieni: Agat - pomocny w różnych infekcjach, cukrzycy, anoreksji, zaburzeniach pracy układu trawiennego i nerek, noszenie go poleca się kobietom w ciąży.
* Ametyst* - uspokaja, pomaga w bezsenności i migrenach, chorobach skórnych, a także różnego rodzaju uzależnieniach, uodparnia na infekcje.
* Akwamaryn* - działa korzystnie przy zapaleniu płuc i oskrzeli, poprawia wzrok.

Bursztyn - ułatwia koncentrację, poprawia pamięć, neutralizuje wolne rodniki, przeciwdziała wielu dolegliwościom, neutralizuje promienie rentgenowskie, promieniowanie telewizora i komputera, pomocny w chorobach tarczycy, górnych dróg oddechowych i niewydolności mięśnia sercowego.
* Diament* - odmładza, dodaje energii, zapobiega tworzeniu się złogów toksycznych, obniża gorączkę, przyspiesza rekonwalescencję po chorobach, wzmacnia działanie innych minerałów.
* Jaspis* - stosowany w chorobach żołądka, wątroby i jelit.
* Kamień księżycowy* - łagodzi dolegliwości kobiece, zaburzenia hormonalne, poprawia funkcjonowanie układu limfatycznego.
* Koral* - wzmacnia kości i mięśnie, wspomaga przemianę materii i regenerację tkanek. Nie może być stosowany przy wysokim ciśnieniu i gorączce.
* Lapis lazuli* - łagodzi stany zapalne.
* Malachit* - oczyszcza organizm, pobudza zdolność koncentracji, wzmacnia odporność organizmu.
* Perła* - ułatwia oczyszczenie organizmu z toksyn.
* Rubin* - dodaje energii, wzmaga potencję, pobudza krążenie i oczyszcza krew.
* Szafir- przeciwdziała bezsenności, łagodzi bóle uszu, gardła, głowy i serca, obniża gorączkę i ciśnienie krwi, pomaga w chorobach skóry i astmie.
*
Szmaragd- regeneruje organizm, działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie, poprawia nastrój.
* Turkus* - przydatny w schorzeniach górnych dróg oddechowych i chorobach oczu.

Barbara Scudder