Blisko ludziŁukasz, aktywista LGBT+, podbija sieć. W Świdnicy zatańczył w rytm obelg

Łukasz, aktywista LGBT+, podbija sieć. W Świdnicy zatańczył w rytm obelg

Łukasz, aktywista LGBT+, podbija sieć. W Świdnicy zatańczył w rytm obelg
Źródło zdjęć: © East News/Facebook
08.08.2019 13:05, aktualizacja: 08.08.2019 13:19

Nagranie z Łukaszem, aktywistą LGBT+ z Poznania tańczącym w rytm wyśpiewywanych obelg, podbija sieć. Nie tylko za sprawą samych pląsów, ale i melodii, którą wybrali przeciwnicy ruchu. Łukasz przyznał jednak w rozmowie z WP Kobieta, że nie spodziewał się takiej "sławy".

Aktywista LGBT+ z Poznania wzbudził emocje

Poznańskie stowarzyszenie Grupa Stonewall wystartowało z projektem Letnia Akademia Równości. Jeden z aktywistów – Łukasz Jurewicz – szybko został okrzyknięty gwiazdą mediów społecznościowych. Wszystko za sprawą jego fenomenalnej reakcji na zachowanie przeciwników LGBT+ wykrzykujących i wyśpiewujących obelgi. Łukasz postanowił działać czynem, nie słowem. Gdy mężczyźni zaczęli skandować wyzwiska, stanął naprzeciwko i zaczął... tańczyć. Łukasz zażartował w rozmowie z WP Kobieta, że cieszy się, że "lata praktyki tańca w klubach" opłaciły się i mogą się przyczynić do szerzenia świadomości o społeczności LGBT+ w Polsce i walce o równouprawnienie.

Nagranie błyskawicznie zyskało popularność wśród internautów. Ci – niezawodni – zwrócili uwagę na melodię, którą wykorzystali skandujący mężczyźni. Otóż niemal do złudzenia przypomina ona piosenką "Go West" zespołu Village People, przez wielu uznawaną za nieoficjalny hymn gejów i lesbijek. Swoją wersję utworu nagrał również duet Pet Shop Boys, którego wokalista, Neil Tennant, otwarcie mówi, że jest homoseksualistą.

Letnia Akademia Równości – inicjatywa Grupy Stonewall

W sierpniu ruszyła Letnia Akademia Równości – wspólny projekt stowarzyszenia i marki Sprite. Aktywistki i aktywiści LGBT+, w tym Łukasz Jurewicz, chcą promować rzetelną wiedzę na temat życia wykluczanej społeczności, jaką jest LGBT+, w miejscach, w których do tej pory nie odbywały się żadne warsztaty czy szkolenia dotyczące tego tematu.

Jak czytamy na stronie stowarzyszenia: "Wierzymy, że spokojna rozmowa jest w stanie przełamać szkodliwe stereotypy i wzmocnić świadomość problemów i postulatów gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych". W ramach pierwszej edycji przedsięwzięcia członkowie i członkinie stowarzyszenia odwiedzą siedem miast. Świdnica była drugim przystankiem na mapie Letniej Akademii Równości.

– W każdym miejscu zdarza się niechęć. W Świdnicy był pierwszy raz, kiedy zrobili to w taki aktywny sposób. Wcześniej ktoś coś skomentował albo rzucił czymś niemiłym. Jednak pozytywnych reakcji jest znacznie więcej i ludzie są miło zaskoczeni na nasz widok, podchodzą z ciekawością – mówi Łukasz Jurewicz w rozmowie z WP Kobieta. – Najbardziej nas cieszy, że ta mała społeczność LGBT+ z tych miejscowości przychodzi do nas, dziękuje, że przyjechaliśmy. Zbiera się wokół naszego samochodu, chodzi z naszymi przypinkami, bo w końcu czuje, że ktoś w ich mieście ich rozumie i akceptuje – dodaje.

Wśród najczęściej poruszanych tematów są adopcja dzieci przez pary jednopłciowe oraz sytuacja osób transpłciowych w Polsce. Jak tłumaczy Łukasz – zdarza się, że osoby, które spotyka, nie miały nigdy okazji i możliwości, żeby porozmawiać z kimś na podobne tematy. Jednak kluczem w każdej rozmowie jest obustronny szacunek. – Najważniejsze, że jeśli ktoś chce rozmawiać, to robi to spokojnie i z szacunkiem, bo my też się tak zachowujemy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta