Łukasz Rusznica laureatem nagrody Griffin Art Space – Lubicz 2017

Nagroda Griffin Art Space przyznawana jest autorowi najlepszego autorskiego portfolio zaprezentowanego podczas rokrocznego Przeglądu Portfolio w ramach festiwalu Miesiąc Foto-grafii w Krakowie. Tegorocznym laureatem jest Łukasz Rusznica, fotograf, autor książek foto-graficznych oraz kurator.

Łukasz Rusznica laureatem nagrody Griffin Art Space – Lubicz 2017
Źródło zdjęć: © Łukasz Rusznica, Bez tytułu, z cyklu Rzeka podziemna, 2016. Dzięki uprzejmości artysty Łukasz Rusznica

Przegląd Portfolio to od wielu lat sztandarowy punkt w programie Miesiąca Fotografii. Dla młod-ych twórców jest to wyjątkowa okazja do osobistego spotkania z doborowym gronem polskich i zagranicznych recenzentów. Udział w Przeglądzie jest dla ambitnych artystów nie tylko okazją do poddania swoich prac ocenie specjalistów, ale także szansą na nawiązanie cennych kontaktów, które mogą zaowocować przyszłą współpracą.

Już po raz czwarty Przeglądowi towarzyszy Nagroda Griffin Art Space – Lubicz 2017 dla autora najlepszego portfolio. Jest nią produkcja autorskich, profesjonalnych teczek kolekcjonerskich, z których jedna zostanie zakupiona do kolekcji Fundacji Griffin Art Space. Dodatkowo prace zwycięzcy zostaną zaprezentowane w formie wystawy w ramach kolejnej edycji Miesiąca Fotografii. Teczkę i wystawę laureata trzeciej edycji konkursu, Wiktora Dąbkowskiego, można obejrzeć w ga-lerii ZPAF jeszcze do 18 czerwca 2017.

Obraz
© Łukasz Rusznica, Bez tytułu, z cyklu Rzeka podziemna, 2016. Dzięki uprzejmości artysty Łukasz Rusznica

- Ogromną radość sprawia nam fakt, że coroczna Nagroda Griffin Art Space rozwija się i zyskuje swoją własną, rozpoznawalną markę. W naszych wyborach kierujemy się różnorodnością projektów, ich kreacją i kunsztem wykonania. Mamy nadzieję, że ten piękny projekt wzbogaci program kolejnego Miesiąca Fotografii w Krakowie, podobnie jak wystawy Bogusława Madeja, Wiktorii Wojciechowskiej i Wiktora Dąbkowskiego - powiedziała Anna Klimczak, prezes Fundacji Griffin Art Space.

Obraz
© Łukasz Rusznica, Bez tytułu, z cyklu Rzeka podziemna, 2016. Dzięki uprzejmości artysty Łukasz Rusznica

Zwycięzcę tegorocznej edycji konkursu wskazało międzynarodowe jury złożone z reprezentantów Fundacji Griffin Art Space, Fundacji Sztuk Wizualnych oraz recenzentów Przeglądu Portfolio. W uzasadnieniu czytamy: Jury konkursu nagrodziło Łukasza Rusznicę za wyrazisty i intrygujący język wizualny, piękne obrazy i wykreowanie wciągającego świata znajdującego się - jak podkreśla sam autor - gdzieś pomiędzy fikcją i rzeczywistością.

O LAUREACIE
Fotograf. Od ukończenia studiów na wydziale kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, jego prace były wystawiane w wielu galeriach w Polsce i za granicą. Autor książek fotograficznych Smog, Near, Infra, Toskana i zaprojektowanej przez Thomasa Schostocka – Najważniejszego i tak Wam nie powiem. Laureat sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie w 2012 roku, oraz NAGRODY WARTO 2015. W 2016 roku został zaproszony do projektu European Eyes on Japan i wyjechał do Japonii na rezydencję artystyczną. Obecnie jest kuratorem w galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu należącej do Ośrodku Postaw Twórczych we Wrocławiu a także członkiem rady programowej TIFF Festival.

Obraz
© Łukasz Rusznica, Bez tytułu, z cyklu Rzeka podziemna, 2016. Dzięki uprzejmości artysty Łukasz Rusznica

*O projekcie „Rzeka podziemna” *
Jadąc do Japonii wiedziałem tylko jedną rzecz – chcę zrobić zdjęcia oparte na japońskiej mitologii, chcę fotografować Yokai – potwory z legend. Fotografia była konsekwencją, wynikiem funkc-jonowania w nowym otoczeniu, była końcem procesu poznawania ludzi i budowania relacji – dlatego pewnie na tak wielu zdjęciach (zwłaszcza tych intymnych) są moi przyjaciele lub osoby, które mi zaufały - ludzkie osoby. Świat nie-ludzki nie jest tylko dodatkiem, wizualnym przerywnikiem - jest równoznaczny. Zrozumiałem, że tym, co najbardziej mnie interesuje w tym kontekście to natura. Człowiek jest jej elementem, nie mniej lub bardziej istotnym niż kamień, krzak czy kot. Dodam jeszcze, że słowo natura też nie jest zbyt precyzyjne, łatwo je zredukować do dzikich ostępów i "nie-skalanej" ludzką ręką głuszy. Naturą nazywam wszystko, co podlega biologicznym, chemicznym i fizycznym procesom - istnieje, starzeje się i rozpada. Ta seria to pytanie o całość – o to, jak bardzo niepełni się czujemy i jak szukamy drogi powrotu.
Tak powstała "Rzeka podziemna".

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)