Trwa ładowanie...
d46lei3

Łysienie i zakola u kobiet - przyczyny i leczenie

Łysienie na czubku głowy, a nawet duże zakola, to problem dotykający nie tylko mężczyzn, ale również młode kobiety. Sprawdź, co może być przyczyną i jak temu zapobiec.
Share
Wypadanie włosów, zakola bądź łysienie to zmora wielu kobiet.
Wypadanie włosów, zakola bądź łysienie to zmora wielu kobiet.Źródło: iStock.com
d46lei3

Wypadanie włosów - co warto wiedzieć?

Wypadanie włosów jest naturalnym zjawiskiem i nie powinno budzić obaw pod warunkiem, że jest umiarkowane. Oznacza to, że w ciągu dnia może nam wypaść nawet do sto włosów. Zauważamy to zwykle podczas rozczesywania włosów, jak również po myciu. Podczas tych czynności włosy narażone są na delikatne pociągnięcia i najsłabsze z nich, spadają nam z głowy. Pozostałe włosy wypadają samoistnie bowiem ich żywotność wynosi od dwóch do pięciu bądź sześciu lat.

Przyczyny wypadania włosów

Kiedy wypadanie włosów zaczyna się nasilać nie warto czekać, a zacząć poszukiwania przyczyny. W wielu przypadkach jest to sygnał wysyłany przez nasz organizm. W przypadku kobiet, nasilone wypadanie włosów może być spowodowane m.in. problemami hormonalnymi, np. niedoczynnością tarczycy, jak również wejściem w okres menopauzy. Wypadanie włosów może powodować także zażywanie leków (w tym antykoncepcji hormonalnej), jak również niedobór żelaza.

d46lei3

Łysienie na czubku głowy

Łysienie na czubku głowy to problem dotykający zarówno mężczyzn, jak i kobiety. W przypadku mężczyzn zwykle jest to kwestia genetyczna, jeśli ich ojciec bądź dziadek również łysieli od czubka głowy. W innym przypadku powodem mogą być m.in. choroby skóry głowy.

Podobnie jest w przypadku kobiet, dla których łysienie na czubku głowy jest bardzo poważnym problemem natury estetycznej. Przyczyn, podobnie jak u mężczyzn, może być wiele. Do najpopularniejszych zaliczają się choroby, w tym choroby skóry, np. grzybica, choroby przewlekłe, skutki uboczne stosowanych leków, ale także nadmierny stres oraz nieprawidłowe zabiegi stylizacyjne, np. zbyt częste farbowanie włosów (w szczególności rozjaśnianie), czy nadużywanie prostownicy bądź lokówki.

d46lei3

Łysienie androgenowe u kobiet

Łysienie na czubku głowy może mieć być także uwarunkowane genetycznie. Wiele kobiet zmaga się także z łysieniem androgenowym. Może pojawić się w okresie menopauzy i charakteryzuje się m.in. powstawaniem zakoli. Aby powstrzymać łysienie, stosowane są leki hormonalne na bazie estrogenu.

Łysienie androgenowe jest trudne do powstrzymania i często wymaga czasu, aby opóźnić jego postępowanie. Niestety na ogół nie udaje się odzyskać utraconych włosów. Z tego też powodu nie warto zwlekać z wizytą u dermatologa lub trychologa, gdy zauważymy zmiany w wyglądzie i gęstości naszych włosów.

d46lei3

Zakola u dziewczyn i kobiet

Zakola najczęściej widoczne są u mężczyzn z uwagi na krótkie włosy. Kobietom łatwiej je ukryć pod dłuższymi włosami czy grzywką. W rzeczywistości zakola to przypadłość także kobiet i zwykle są one dziedziczone. Widoczne są już w dziewczynek w młodym wieku, szczególnie po zaczesaniu włosów do góry.
Jeśli jednak zakola pojawiły się nagle bądź powiększają się wraz z wiekiem, warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem. Być może problem jest endokrynologiczny, dermatologiczny bądź alergiczny.

d46lei3

Podziel się opinią

Share
d46lei3
d46lei3