UrodaŁysienie i zakola u kobiet - przyczyny i leczenie

Łysienie i zakola u kobiet - przyczyny i leczenie

Łysienie i zakola u kobiet - przyczyny i leczenie
Źródło zdjęć: © iStock.com
Anna Bator

28.06.2018 01:47, aktual.: 14.07.2018 21:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Łysienie na czubku głowy, a nawet duże zakola, to problem dotykający nie tylko mężczyzn, ale również młode kobiety. Sprawdź, co może być przyczyną i jak temu zapobiec.

Wypadanie włosów - co warto wiedzieć?

Wypadanie włosów jest naturalnym zjawiskiem i nie powinno budzić obaw pod warunkiem, że jest umiarkowane. Oznacza to, że w ciągu dnia może nam wypaść nawet do sto włosów. Zauważamy to zwykle podczas rozczesywania włosów, jak również po myciu. Podczas tych czynności włosy narażone są na delikatne pociągnięcia i najsłabsze z nich, spadają nam z głowy. Pozostałe włosy wypadają samoistnie bowiem ich żywotność wynosi od dwóch do pięciu bądź sześciu lat.

Przyczyny wypadania włosów

Kiedy wypadanie włosów zaczyna się nasilać nie warto czekać, a zacząć poszukiwania przyczyny. W wielu przypadkach jest to sygnał wysyłany przez nasz organizm. W przypadku kobiet, nasilone wypadanie włosów może być spowodowane m.in. problemami hormonalnymi, np. niedoczynnością tarczycy, jak również wejściem w okres menopauzy. Wypadanie włosów może powodować także zażywanie leków (w tym antykoncepcji hormonalnej)
, jak również niedobór żelaza.

Łysienie na czubku głowy

Łysienie na czubku głowy to problem dotykający zarówno mężczyzn, jak i kobiety. W przypadku mężczyzn zwykle jest to kwestia genetyczna, jeśli ich ojciec bądź dziadek również łysieli od czubka głowy. W innym przypadku powodem mogą być m.in. choroby skóry głowy.

Podobnie jest w przypadku kobiet, dla których łysienie na czubku głowy jest bardzo poważnym problemem natury estetycznej. Przyczyn, podobnie jak u mężczyzn, może być wiele. Do najpopularniejszych zaliczają się choroby, w tym choroby skóry, np. grzybica, choroby przewlekłe, skutki uboczne stosowanych leków, ale także nadmierny stres oraz nieprawidłowe zabiegi stylizacyjne, np. zbyt częste farbowanie włosów (w szczególności rozjaśnianie)
, czy nadużywanie prostownicy bądź lokówki.

Łysienie androgenowe u kobiet

Łysienie na czubku głowy może mieć być także uwarunkowane genetycznie. Wiele kobiet zmaga się także z łysieniem androgenowym. Może pojawić się w okresie menopauzy i charakteryzuje się m.in. powstawaniem zakoli. Aby powstrzymać łysienie, stosowane są leki hormonalne na bazie estrogenu.

Łysienie androgenowe jest trudne do powstrzymania i często wymaga czasu, aby opóźnić jego postępowanie. Niestety na ogół nie udaje się odzyskać utraconych włosów. Z tego też powodu nie warto zwlekać z wizytą u dermatologa lub trychologa, gdy zauważymy zmiany w wyglądzie i gęstości naszych włosów.

Zakola u dziewczyn i kobiet

Zakola najczęściej widoczne są u mężczyzn z uwagi na krótkie włosy. Kobietom łatwiej je ukryć pod dłuższymi włosami czy grzywką. W rzeczywistości zakola to przypadłość także kobiet i zwykle są one dziedziczone. Widoczne są już w dziewczynek w młodym wieku, szczególnie po zaczesaniu włosów do góry.
Jeśli jednak zakola pojawiły się nagle bądź powiększają się wraz z wiekiem, warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem. Być może problem jest endokrynologiczny, dermatologiczny bądź alergiczny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także