UrodaTrycholog, czyli lekarz od włosów

Trycholog, czyli lekarz od włosów

Trycholog jest osobą specjalizującą się w diagnozowaniu i leczeniu problemów z włosami i skórą głowy. Trychologia jest dziedziną medycyny, w którą zagłębiają się także fryzjerzy oraz kosmetolodzy.

Trycholog, czyli lekarz od włosów
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Anna Bator

21.06.2018 | aktual.: 21.06.2018 21:52

Co to jest trychologia?

Trychologia nie jest nową dziedziną, choć w ostatnich latach cieszy się szczególnym zainteresowaniem, zarówno ze strony kobiet, jak i mężczyzn. Trychologiem może być lekarz (zwykle dermatolog)
, ale także odpowiednio wykwalifikowana kosmetolog bądź fryzjer. Trychologia skupia się na diagnozowaniu i leczeniu problemów skóry głowy i włosów.

Trycholog - co leczy?

Trycholog najczęściej spotyka się z problemem łysienia i nadmiernie wypadających włosów. Te mogą być jednak efektem głębszych problemów zdrowotnych, zwłaszcza chorób przewlekłych, np. zaburzeń hormonalnych.

Do trychologa zgłaszają się także osoby z problemem nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy, łupieżem oraz łojotokowym zapaleniem skóry. Trycholog często diagnozuje także łuszczycę oraz inne, dermatologiczne problemy skórne, mogące mieć wpływ na włosy, np. grzybicę skóry.

Kiedy udać się do trychologa?

Jeśli zauważyłaś u siebie nadmierne wypadanie włosów, łupież bądź szorstką skorupę na skórze głowy, warto zasięgnąć porady trychologa, który wykona odpowiednie badania. Do trychologa warto udać się także w przypadku pojawienia się drobnych, czerwonych krost na skórze głowy, piekącej skóry głowy, jak również innych zmian skórnych. W niektórych przypadkach konieczne będzie przeprowadzenie badania dermatologicznego i mykologicznego.

Badania u trychologa

Wizyta u trychologa nie jest nieprzyjemna, ani też bolesna. Trycholog zwykle przeprowadza badanie trichogramowe lub trichoskopię.

  • Trichogram pozwala na ocenę kondycji cebulek włosów. Trycholog pobiera do 100 włosów wraz z cebulkami i obserwuje je pod mikroskopem. Badanie nie jest bolesne, choć niektórzy pacjenci mogą odczuwać dyskomfort podczas pobierania włosów do badań. Mniej inwazyjna jest trichoskopia.
  • Trichoskopia polega na obserwacji włosa w przybliżeniu nawet 70-krotnym. Dzięki tej technice, trycholog może zauważyć problem i zlecić dalszą diagnostykę. Obrazy włosów są wysyłane do szczegółowej analizy. Badanie jest szybkie i nie wiąże się z wyrywaniem włosów.

Trycholog - możliwe formy leczenia

Wizyta u trychologa ma na celu zdiagnozowanie problemu i ustalenie jego leczenia. Najczęściej jest to możliwe przy pomocy leków dermatologicznych, ale nie zawsze. Czasem wystarczy odpowiedni dobór szamponu i kosmetyków pielęgnujących skórę głowy. W przypadku łojotokowego zapalenia skóry czy łuszczycy, może być potrzebne dokładniejsze badanie i zagłębienie się w problem przez trychologa. Podobnie jest w przypadku łysienia, którego przyczyn jest bardzo wiele (np. genetyczne, chorobowe).

W niektórych przypadkach pomocne są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Trycholog może zasugerować np. mezoterapię osoczem bogatopłytkowym czy też karboksyterapię. Zabiegi są bardziej inwazyjne i droższe niż wymiana linii kosmetycznej do włosów, ale ich efekt jest intensywniejszy oraz trwalszy.

trychologporadnik urodowypielęgnacja włosów
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)