Trwa ładowanie...
ycipk-3d0lga

Trycholog, czyli lekarz od włosów

Trycholog jest osobą specjalizującą się w diagnozowaniu i leczeniu problemów z włosami i skórą głowy. Trychologia jest dziedziną medycyny, w którą zagłębiają się także fryzjerzy oraz kosmetolodzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trycholog może ocenić stan naszych włosów i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Trycholog może ocenić stan naszych włosów i wdrożyć odpowiednie leczenie. (Shutterstock.com)
ycipk-3d0lga

Co to jest trychologia?

Trychologia nie jest nową dziedziną, choć w ostatnich latach cieszy się szczególnym zainteresowaniem, zarówno ze strony kobiet, jak i mężczyzn. Trychologiem może być lekarz (zwykle dermatolog), ale także odpowiednio wykwalifikowana kosmetolog bądź fryzjer. Trychologia skupia się na diagnozowaniu i leczeniu problemów skóry głowy i włosów.

ycipk-3d0lga

Trycholog - co leczy?

Trycholog najczęściej spotyka się z problemem łysienia i nadmiernie wypadających włosów. Te mogą być jednak efektem głębszych problemów zdrowotnych, zwłaszcza chorób przewlekłych, np. zaburzeń hormonalnych.

Do trychologa zgłaszają się także osoby z problemem nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy, łupieżem oraz łojotokowym zapaleniem skóry. Trycholog często diagnozuje także łuszczycę oraz inne, dermatologiczne problemy skórne, mogące mieć wpływ na włosy, np. grzybicę skóry.

ycipk-3d0lga

Kiedy udać się do trychologa?

Jeśli zauważyłaś u siebie nadmierne wypadanie włosów, łupież bądź szorstką skorupę na skórze głowy, warto zasięgnąć porady trychologa, który wykona odpowiednie badania. Do trychologa warto udać się także w przypadku pojawienia się drobnych, czerwonych krost na skórze głowy, piekącej skóry głowy, jak również innych zmian skórnych. W niektórych przypadkach konieczne będzie przeprowadzenie badania dermatologicznego i mykologicznego.

Badania u trychologa

ycipk-3d0lga

Wizyta u trychologa nie jest nieprzyjemna, ani też bolesna. Trycholog zwykle przeprowadza badanie trichogramowe lub trichoskopię.

  • Trichogram pozwala na ocenę kondycji cebulek włosów. Trycholog pobiera do 100 włosów wraz z cebulkami i obserwuje je pod mikroskopem. Badanie nie jest bolesne, choć niektórzy pacjenci mogą odczuwać dyskomfort podczas pobierania włosów do badań. Mniej inwazyjna jest trichoskopia.
  • Trichoskopia polega na obserwacji włosa w przybliżeniu nawet 70-krotnym. Dzięki tej technice, trycholog może zauważyć problem i zlecić dalszą diagnostykę. Obrazy włosów są wysyłane do szczegółowej analizy. Badanie jest szybkie i nie wiąże się z wyrywaniem włosów.

Trycholog - możliwe formy leczenia

Wizyta u trychologa ma na celu zdiagnozowanie problemu i ustalenie jego leczenia. Najczęściej jest to możliwe przy pomocy leków dermatologicznych, ale nie zawsze. Czasem wystarczy odpowiedni dobór szamponu i kosmetyków pielęgnujących skórę głowy. W przypadku łojotokowego zapalenia skóry czy łuszczycy, może być potrzebne dokładniejsze badanie i zagłębienie się w problem przez trychologa. Podobnie jest w przypadku łysienia, którego przyczyn jest bardzo wiele (np. genetyczne, chorobowe).

ycipk-3d0lga

W niektórych przypadkach pomocne są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Trycholog może zasugerować np. mezoterapię osoczem bogatopłytkowym czy też karboksyterapię. Zabiegi są bardziej inwazyjne i droższe niż wymiana linii kosmetycznej do włosów, ale ich efekt jest intensywniejszy oraz trwalszy.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-3d0lga

ycipk-3d0lga
ycipk-3d0lga