Małże na zmarszczki
Aminokwas, który można pozyskać z małży może służyć jako bezpieczny, biokompatybilny środek do wygładzania zmarszczek.
Aminokwas, który można pozyskać z małży Mytilus edulis, dodany do hydrożelu utworzonego z kwasu hialuronowego zmienia właściwości uwodnionego żelu, dzięki czemu materiał ten można użyć między innymi jako bezpieczny, biokompatybilny środek do wygładzania zmarszczek - informuje "Soft Matter".
Hydrożele, czyli materiały o strukturze żelu, w których skład wchodzi głównie woda, zbudowane w oparciu o kwas hialuronowy (HA) nie stanowią nowości dla badaczy pracujących nad biokompatybilnymi materiałami, które bezpiecznie można wprowadzić do ludzkiego organizmu.
Cechą, która ograniczała rozpowszechnienie hydrożelu utworzonego z HA w szeroko rozumianej medycynie (w tym również medycynie kosmetycznej) jest niska odporność tego materiału na warunki, jakie panują w ludzkim ciele. Najprościej rzecz ujmując, hydrożel bardzo szybko degraduje w warunkach fizjologicznych panujących w żywym organizmie.
Naukowcy z Korei (Korea Advanced Institute of Science and Technology, Seoul National University) oraz USA (Northwestern Univeresity) opracowali metodę wytwarzania hydrożelu zbudowanego z kwasu hialuronowego, który po wprowadzeniu do żywego organizmu znacznie dłużej utrzymuje swoją żelową strukturę.
Klucz do sukcesu stanowiły małże Mytilus edulis, w których ciele (stopie) odnaleźć można znaczące ilości aminokwasu dihydroksyfenyloalaniny (ang. 3,4-dihydroxyphenylalanine), odpowiedzialnego za przyklejanie się małży do organicznego i nieorganicznego podłoża.
Dodatek dihydroksyfenyloalaniny do mieszaniny związków tworzących hydrożel na bazie kwasu hialuronowego powodował, iż hydrożel wprowadzony do żywego organizmu znacznie silniej przylegał do znajdujących się w jego otoczeniu tkanek.Co więcej, skład chemiczny hydrożelu został tak dobrany, by wstrzykiwany żel w postaci płynnej, zestalał się błyskawicznie w temperaturze ludzkiego organizmu.
Według naukowców, nowy hydrożel stanowi doskonałe narzędzie dla nowoczesnej medycyny, gdyż za jego pomocą można między innymi wprowadzać do organizmu leki, które następnie będą w kontrolowany sposób uwalnianie w odpowiednim czasie i dawce.Co więcej, materiał ten również można użyć w medycynie kosmetycznej, do wygładzania zmarszczek, jako alternatywę dla powszechnie stosowanego dziś (i niezbyt bezpiecznego) botoksu.
Naukowcy planują również eksperymenty z wykorzystaniem komórek macierzystych, które wstrzykiwane byłyby wraz z żelem, w celu odtworzenia uszkodzonych tkanek.