Trwa ładowanie...
oprac. Agata Porażka
10-10-2018 17:32

Małżeństwo bez dzieci. "To się ustala przed ślubem"

Zawarcie związku małżeńskiego wiąże się z wieloma konsekwencjami. Dla wielu osób, w szczególności kobiet, dziecko jest naturalną koleją rzeczy po ślubie. Często niezbędną do tego, aby małżeństwo przetrwało. Czy da się jednak mieć szczęśliwe małżeństwo, w którym nigdy nie będzie malucha?

Małżeństwo bez dzieci. "To się ustala przed ślubem"Źródło: Forum, fot: Jaroslaw Pruss
d357dp2

"Jak oboje nie chcą dzieci, to nie widzę powodu, żeby małżeństwo się przez to rozpadło, skoro mają takie samo zdanie" - tymi słowami zaczyna się wpis jednego z gości na portalu Kafeteria. I dodaje: "U Ciebie Ty nie chcesz, ona pewnie tak, więc raczej nie zdążycie w ogóle być małżeństwem". Kolejna osoba zwraca uwagę na to, że pojawienie się dziecka jest przyczyną wielu kryzysów w małżeństwach. I, że sporo małżeństw, które nie mają potomków, są szczęśliwsze - bo mają się tylko dla siebie.

"Powiem tak - znam pary/małżeństwa bez dzieci i są od lat razem" pisze kolejna osoba. "Ale niestety o wiele więcej znam par/małżeństw, które mimo dzieci się rozeszły. Żeby nie powiedzieć, że rozeszli się niedługo po pojawieniu dziecka...". Wiele par traktuje narodzenie się dziecka jako rozwiązanie wszystkich problemów. Nie mogą się mylić bardziej. Maluch wymaga bardzo wiele, od obojga rodziców. Nieprzespane noce, spore koszta, latanie po lekarzach, a później po żłobkach i przedszkolach. A to i tak dopiero początek przed tym, co nadejdzie w okresie dojrzewania.

Z drugiej strony, brak dziecka także może być powodem rozpadu związku. Kobiety w przeważającej większości chcą zostać matkami. A jeśli nie mogą, z powodów niezależnych od nich, to starają się o adopcję lub próbują wypełnić tę potrzebę w jakiś inny sposób. Zdarzają się oczywiście przypadki, gdy kobieta nie czuje instynktu macierzyńskiego i lepiej będzie jej bez potomka. Aczkolwiek w sytuacji, w której występuje różnica zdań pomiędzy mężczyzną a kobietą, brak dziecka może być początkiem końca.

d357dp2

Całą dyskusję podsumował ostatni gość na forum: "To się ustala przed ślubem. Niektóre kobiety wcale dzieci nie chcą. I nie ma tak naprawdę w tym nic złego. Ważne, żeby obie osoby miały ten sam plan na życie. Więc szczerze porozmawiać musisz".

Masz historię, którą chciałbyś się podzielić? Prześlij nam ją przez dziejesie.wp.pl

d357dp2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d357dp2