Mammografia nie wykrywa nowotworów?
W ramach ogólnopolskiej akcji Program Wczesnego Wyrywania Raka piersi, kobiety mogą bezpłatnie przebadać piersi. Niestety, jak wykazała kontrola w jednym na trzy ośrodki biorących udział w tej akcji zdjęcia rentgenowskie są nieczytelne. Przez to można nie wykryć nowotworu.
W ramach ogólnopolskiej akcji Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, kobiety mogą bezpłatnie przebadać piersi. Niestety, jak wykazała kontrola w jednym na trzy ośrodki biorących udział w tej akcji zdjęcia rentgenowskie są nieczytelne. Przez to można nie wykryć nowotworu.
Mammografia to badanie rentgenowskie, które polega na zobrazowaniu gruczołów piersiowych. Wykonuje się dwa zdjęcia: jedno z góry, i drugie z boku. Pierś umieszcza się między dwiema płytami z tworzywa sztucznego. Jak podała "Gazeta Wyborcza" 110 na 317 pracowni mammograficznych, które dokonują badań profilaktycznych raka piersi nie przeszło audytu klinicznego. W Wielkopolsce taka sytuacja ma miejsce w ponad połowie z 27 ośrodków biorących udział w Programie Wczesnego Wyrywania Raka Piersi.
W ramach audytu sprawdzano dwa komplety wykonanych zdjęć w kontrolowanych pracowniach. Zdjęcia oceniali radiolodzy z wieloletnim doświadczeniem. Powołał ich krajowy konsultant w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej prof. Olgierda Rowińskiego.
Ministerstwo Zdrowia jak do tej pory nie udzieliło "Gazecie" komentarza w tej sprawie. Rak piersi najczęściej dotyka kobiety. Zwykle atakuje te, które są pomiędzy pięćdziesiątym a sześćdziesiątym rokiem życia. Niestety coraz częściej zapadają na nią osoby zupełnie młode. Choroba ta, gdy się jej nie leczy, kończy się śmiercią w ciągu trzech lat. Jej przyczyny są nadal nieznane. To kobieca choroba numer jeden - nowotwór złośliwy piersi. Lekarze uważają, że w profilaktyce tego nowotworu najważniejsza jest regularna samokontrola. Badania piersi powinny wykonywać już dwudziestolatki i przeprowadzać je do końca życia.