Blisko ludzi"Mańkuci do gazu". Poruszająca grafika Matyldy Damięckiej

"Mańkuci do gazu". Poruszająca grafika Matyldy Damięckiej

"Mańkuci do gazu". Poruszająca grafika Matyldy Damięckiej
Źródło zdjęć: © East News
Karolina Błaszkiewicz
29.01.2020 14:22, aktualizacja: 30.01.2020 07:27

Słowa Mariana Turskiego mocno wybrzmiały podczas uroczystości upamiętniających 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz. Były więzień obozu prosił, abyśmy nie byli obojętni. Matylda Damięcka odpowiedziała na ten apel kolejną trafiającą w punkt grafiką.

Damięcka, tak jak wielu z nas, z przejęciem słuchała wystąpienia Mariana Turskiego. Bez ogródek mówił o tym, co doprowadziło do śmierci milionów ludzi 75 lat temu i że jeśli nie odrobimy z tego lekcji, może nas czekać kolejny Auschwitz.

Turski, który na własnej skórze przekonał się o nienawiści, która powoli rosła w siłę i ostatecznie była przyczyną niewyobrażalnej tragedii ludzkości, apelował przede wszystkim do młodych.

– (…) Nie bądźcie obojętni, jeżeli widzicie kłamstwa historyczne. Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana. Istotą demokracji jest to, że większość rządzi, ale demokracja na tym polega, że prawa mniejszości muszą być chronione. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne, już istniejące – brzmiała jego prośba.

Marian Turski – Matylda Damięcka odpowiada drugą grafiką

Matylda Damięcka zacytowała całe przemówienie Turskiego i stworzyła pod jego słowa grafikę z hasłami: "Strefa wolna od blondynów", "Ludzi o jasnej karnacji nie obsługujemy", "Hetero wstęp wzbroniony" i "Zakaz wstępu ludziom między 170-187 cm wzrostu".

Na jej instagramowym profilu The Girl Who Fell on Earth pojawił się kolejny rysunek z jeszcze mocniejszym przekazem. "Mańkuci do gazu" – słowo gaz zostało zamazane. Damięcka rozwinęła myśl we wpisie towarzyszącym grafice.

"Mańkut zamień na: obcy, niscy, wysocy, biedni, bogaci, ładni, brzydcy, głupcy, elity, pisowcy, kodowcy, centryści, lewacy, heterycy, geje, lezby, katole, księża, ateiści... Żydzi" – napisała, dodając hasztag #znajdzroznice.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl