Trwa ładowanie...

Maseczki ochronne – jak prawidłowo je nosić? Lekarka Marta Stepek wyjaśnia krok po kroku

Maseczki ochronne – jak je prawidłowo nosić? To pytanie zadaje wiele osób. Lekarz Marta Stepek opublikowała w mediach społecznościowych nagranie, na którym pokazuje, jak prawidłowo nosić maseczkę oraz jak ją zdejmować. Zwróciła również uwagę na najczęściej popełniane błędy.

Maseczki ochronne – jak prawidłowo je nosić? Lekarka Marta Stepek wyjaśnia krok po krokuŹródło: Archiwum prywatne
d41gqvg
d41gqvg

Lekarka Marta Stepek na początku nagrania zaznacza, że na rynku jest klika rodzajów maseczek. – FFP2 , FFP3, P95, chirurgiczne oraz materiałowe – wymienia po kolei. Zwraca uwagę, że pierwsze trzy powinny być zarezerwowane dla pracowników ochrony zdrowia. Natomiast, jeśli jesteśmy posiadaczami maseczek chirurgicznych lub materiałowych, w dobie pandemii powinniśmy z nich korzystać, by zakryć górne drogi oddechowe. Zaznacza jednak, że maseczki nie chronią nas całkowicie przed wirusem, lecz chronią przed rozprzestrzenianiem się aerozolu, który sami produkujemy, na przykład podczas mówienia, biegania, kichania, bądź kaszlenia.

Jak prawidłowo nosić maseczkę?

– Przed nałożeniem maseczki powinniśmy umyć lub zdezynfekować ręce. Pracując w obrębie twarzy, zawsze powinniśmy mieć je czyste. Następnie musimy nałożyć maseczkę w taki sposób, by jak najlepiej przylegała do twarzy. Powinna ona zakrywać jamę ustną oraz nos – wyjaśnia lekarka.

Najczęstsze błędy noszenia maseczek

Następnie na nagraniu zwraca uwagę na błędy, które najczęściej popełniamy Wśród nich wymienia na przykład zakrywanie wyłącznie jamy ustnej, pozostawiając odkryty nos. Okazuje się, że popularnym błędem jest również umieszczanie maseczki w okolicy brody. – Często tak robimy, aby odpocząć. Ponowne nałożenie również może przyspieszyć zakażenie. Raz dobrze nałożona maseczka powinna służyć aż do zdjęcia. Nie powinniśmy jej poprawiać ani dotykać – tłumaczy lekarka.

d41gqvg

Jak zdjąć maseczkę?

– Jeśli chcemy zdjąć maseczkę nie powinniśmy dotykać części przedniej. Najpierw zdejmujemy z uszu, a następnie z twarzy. Jeśli maseczka jest jednorazowa, powinniśmy ją wyrzucić, a tę wielorazową od razu uprać. Następnie powinniśmy umyć lub zdezynfekować ręce – kwituje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d41gqvg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41gqvg