Taki zapach powinien martwić. Może oznaczać chorobę

Taki zapach powinien martwić. Może oznaczać chorobę

Czasem z okolic miejsc intymnych wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach, który może wiązać się z chorobami / zdjęcie poglądowe
Czasem z okolic miejsc intymnych wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach, który może wiązać się z chorobami / zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Getty Images | Ake Ngiamsanguan
23.04.2024 21:51, aktualizacja: 24.04.2024 09:34

Dbanie o higienę miejsc intymnych nie zawsze jest wystarczające. Czasem z okolic miejsc intymnych wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach, który może wiązać się z chorobami. Kiedy taki poczujemy, lepiej udać się do ginekologa.

Utrzymywanie higieny miejsc intymnych jest niezwykle ważne. Choć specjaliści wciąż spierają się w tym, czy należy przemywać je wyłącznie wodą czy także stworzonymi do tego rodzaju miejsc płynami, każda osoba powinna dostosować to pod siebie. Co jest natomiast ważne, to pilnowanie zapachów, jakie mogą wydzielać się z okolic miejsc intymnych. Niektóre wiążą się z chorobami, które mają nieprzyjemne konsekwencje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nieprzyjemne zapachy z miejsc intymnych

Zapachy wydzielające się z pochwy są całkowicie normalne. Część z nich należy jednak do grupy niebezpiecznych dla zdrowia, w związku z czym należy być na nie wyjątkowo wyczulonym. Wśród nich zapach chemiczny, podobny do wybielacza bądź amoniaku.

Chemiczny zapach z pochwy może być wynikiem kilku rzeczy. Po pierwsze, nagromadzenie się moczu w bieliźnie lub wokół sromu, które może wywołać właśnie taki zapach. Jeżeli jest on jednak bardzo silny, może oznaczać odwodnienie organizmu.

Po drugie, bakteryjne zapalenie pochwy, które jest częstą infekcją. Oprócz nieprzyjemnego zapachu, mogą pojawić się także inne objawy, takie jak swędzenie pochwy, pieczenie podczas oddawania moczu oraz szara lub biała wydzielina.

Ten zapach z pochwy powinien martwić

Drugim zapachem, jaki należy do nieprzyjemnych i niebezpiecznych dla zdrowia, jest zapach rybi, określany dokładniej zapachem rozkładającej się ryby. Oznacza on stan chorobowy pochwy, w związku z którym natychmiast należy wybrać się do ginekologa.

Zapach rybi również może być wynikiem bakteryjnego zapalenia pochwy. Ale nie tylko. Inną chorobą, która się z nim wiąże, jest rzęsistkowica, czyli zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Jest on przenoszony drogą płciową i leczony za pomocą antybiotyków.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.