Masz takie tuje w ogrodzie? Zrób to, zanim będzie za późno

Tuje zdobią podwórka przy wielu polskich domach. Latem dają cień i zapewniają odrobinę prywatności we własnym ogrodzie. Pomimo że ich pielęgnacja jest stosunkowo łatwa, zdarza się, że tuje zaczynają nagle marnieć w oczach. To znak, że trzeba zrobić jedną rzecz.

Tuje cieszą oczy tylko, gdy są odpowiednio pielęgnowane
Tuje cieszą oczy tylko, gdy są odpowiednio pielęgnowane
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Robert Latawiec

29.03.2023 | aktual.: 29.03.2023 17:58

Jeśli tuja, mimo regularnej pielęgnacji, zaczyna marnieć, tracić kolor i pojawiają się przesuszone gałązki, to znak, że miejsce, w którym aktualnie się znajduje, jej nie służy. Najwyższy czas, żeby ją przesadzić. Najlepszy czas na przesadzanie tui to przełom kwietnia i maja. Wyjaśniamy, jak się do tego przygotować.

Przesadzanie tui krok po kroku

Zanim zabierzesz się za przesadzanie tui, upewnij się, że zapewnisz jej odpowiednie warunki do wzrostu. Tuja lubi lekko kwaśną i ziemię, która jest przepuszczalna i bogata w próchnicę. Nawet najlepsza mieszanka na nic się nie zda, jeśli ziemia nie będzie lekko wilgotna — warto pamiętać o regularnym nawadnianiu ziemi. Jeśli chodzi zaś o stanowisko, tuja najlepiej czuje się w miejscu, w którym pada na nią niewielki cień.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Po zakupieniu ziemi i wybraniu stanowiska, czas na przesadzanie. Zacznij od wykopania tui. Kop delikatnie, aby nie uszkodzić korzeni — to bardzo ważne, bowiem drzewko trzeba wykopać z możliwie jak największym systemem korzeniowym. Po wykopaniu przenieś tuję np. na taczkę.

Kolejnym krokiem jest wykopanie dołka w wybranym miejscu. Jego głębokość powinna wynosić tyle, żeby zmieściły się w nim korzenie tui. Jeśli chodzi o szerokość, powinna ona wynosić ok. 50-60 cm, zwłaszcza jeśli przesadzasz więcej niż jedno drzewko. Do gotowego już dołu, wsadź tuję i przykryj ją świeżą ziemią. Na końcu uklep świeżą ziemię i podlej obficie.

Jeśli masz taką możliwość, zainwestuj w korę sosnową. Wystarczy przysypać nią wierzchnią warstwę ziemi. Dzięki niej, wokół drzewka nie będą pojawiały się chwasty, a w okresie jesienno-zimowym kora będzie chroniła tuję przed przemarznięciem.

Po tygodniu czas na pierwsze nawożenie. Wiosną i latem potrzebny będzie nawóz, który zawiera wysoką ilość azotu. Ten cenny składnik zapewni tui niezbędne substancje odżywcze dla prawidłowego wzrostu, dzięki czemu lepiej "przyjmie się" ona w nowym miejscu.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie