Zasadź zamiast tui. Szybko sobie podziękujesz

Zasadź zamiast tui. Szybko sobie podziękujesz

Co zasadzić zamiast tui?
Co zasadzić zamiast tui?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
10.03.2023 10:12, aktualizacja: 10.03.2023 10:23

Tuja to bardzo popularny krzew. Gdy rośnie, tworzy naturalne ogrodzenie. Niestety, wytwarza też substancję zwaną tujonem, która jest niebezpieczna dla ludzi.

Tujon to związek organiczny, który znajduje się m.in. w olejku eterycznym z piołunu, wrotyczu pospolitego, szałwii, a także z tui, która tak często ozdabia nasze ogródki. Spożyty w większych dawkach negatywnie oddziałuje na pracę układu nerwowego, powodując tym samym nieprzyjemne i zarazem niebezpieczne doznania.

Po jego spożyciu, w skrajnych przypadkach można doznać silnego niepokoju, a nawet psychozy. W związku z tym tuja wcale nie jest bezpieczną rośliną. Nie powinno się jej uprawiać zwłaszcza, kiedy ma się w domu zwierzęta lub dzieci. Na szczęście są równie efektowne krzewy bezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Co posadzić zamiast tui?

Żywopłoty cieszą się sporą popularnością. Po pierwsze upiększają ogród i chronią przed wścibskimi oczami sąsiadów czy przechodniów. Ponadto często zniechęcają potencjalnych włamywaczy przed wtargnięciem na teren. Tak naprawdę żywopłoty mają same plusy i nic w tym dziwnego, że tyle osób decyduje się na sadzenie ich w swoim ogrodzie.

Co więc można zasadzić zamiast tui, aby cieszyć się prywatnością w ogrodzie i zarazem mieć w nim przyjemny dla oka widok? Dobrym pomysłem będzie wybór cyprysika lub cisu, które mają podobne wymagania glebowe i uprawne do tui, jednak nie są one toksyczne. Rosną gęsto i pną się wysoko, choć trzeba mieć na uwadze, że potrzebują nieco więcej czasu niż tuja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli planujesz zasadzenie rośliny, która zapewni ci prywatność i jednocześnie, prezentuje się bardzo efektownie, pomyśl o wiśni antypce. Wiśnia antypka w przeciągu zaledwie roku jest w stanie urosnąć w górę o cały metr. W maju jej kwiaty przybierają piękny, biały kolor, dzięki czemu można cieszyć się iście japońską atmosferą w ogrodzie.

Równie dobrym pomysłem jest zasadzenie wiązu syberyjskiego, który w ciągu roku rośnie o prawie dwa metry w górę. To dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie prywatność w ogrodzie i nie chcą czekać latami, aż żywopłot zacznie oddzielać ich od sąsiadów czy przechodniów. Dodatkowo jest on bardzo prosty w uprawie i nie wymaga specjalnych umiejętności ogrodniczych.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta